Pardubice podle vás


Podpora zeleně v Pardubicích? Dubina umožňuje zasadit si vlastní strom na pozemcích města

25.srpen 2015 18:48

Dubina umožňuje zasadit si vlastní strom na pozemcích města

Na městském pozemku nyní mohou obyvatelé Pardubic zasadit nový strom. Přesněji pak na území MO III - Dubina, který s nápadem přišel. Zájem je mezi lidmi prozatím malý, přesto vedle neustále se objevujících čísel mapujících kácení ve městě připomíná jakýsi maják ve tmě.

„Asi před rokem se přišel zeptat jeden pán, jestli by si mohl zasázet na veřejném prostranství svůj strom. Mně to přišlo jako prima nápad, protože sám mám stromy velice rád, tak jsme vytvořili podmínky, za jakých by to šlo realizovat. Především kde a jaký druh stromů. Musíme vzít v úvahu, že sídliště je plné sítí, které mají svá ochranná pásma a ne všem druhům stromů se tady daří,” přiblížil vznik projektu starosta MO III Vítězslav Štěpánek. I on sám přiznává že dalším impulsem pak byla kritika na přílišné kácení ve městě.

„O této možnosti jsme informovali na webu MO III a v dubnovém zpravodaji. Zatím je zájem velmi malý, vím o jednom stromu, který byl věnován jako dárek k narozeninám a ještě o jednom zájemci, který kdysi bydlel na Dašické a chtěl by tam asi 2-3 stromy vysadit,” poznamenal Štěpánek s tím, že MO III počítá i s následnou spoluprací ohledně péče o zasazený strom.

Ačkoli si lidé možnost zasazení stromu ještě příliš neoblíbili, MO III již chystá další rozšíření.

„Tento projekt plánujeme rozšířit o možnosti vlastních záhonů. Nebo alespoň zlegalizovat již existující ,zahrádky´ u bytových domů,”

Jak žádat o výsadbu nového stromu?

Pokud byste měli zájem vysadit na území MO III nějakou dřevinu je nutné nejprve navštívit místní odbor dopravy a životního prostředí, kde bude návrh projednán. Úředníci hledí především na budoucí využití pozemku, připravované investiční akce či inženýrské sítě. Strom se po zasazení stává součástí městského pozemku.

Zda se projekt rozšíří na území celého města zatím není jisté. S primátorem Martinem Charvátem, jak sám Štěpánek uvádí, již však o této možnosti mluvili.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Jaroslav Praisler (externí odkaz) (nové okno)


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑