Pardubice podle vás


Podčárník: Vše má v lidském životě smysl

29.květen 2014 19:50

Podčárník: Vše má v lidském životě smysl

Sedí-li člověk jen tak někde, třeba doma, a kouká při tom například z okna, často se mu přihodí, že přemýšlí o různých věcech. Kolikrát to jsou věci velmi pošetilé a na první pohled šílené, zbytečné, úchylné a k ničemu nepotřebné. Ale kdosi kdysi někde řekl, že všechno, co se udá v lidském životě, má svůj smysl, tudíž mají asi smysl i tato na první pohled nesmyslná přemýšlení.

Člověk tedy kouká z okna, venku prší, a přemýšlí o blbostech. Ne, že by nemohl přemýšlet o blbostech i kdykoli jindy. Samozřejmě že o nich přemýšlí vlastně neustále. A je také relativní, co je vlastně blbost.
Sedí a napadne ho třeba slovo „peněženka“. Opakuje si ho stále dokola, až ho začne vnímat pouze jako zvuk, jako soubor hlásek, čímž oprostí onu skupinu hlásek po sobě jdoucích a spojených do slova od významu, ke kterému je přiřazena. Takhle zbavovat slova významu je docela zábava, často jedinec přijde na to, jak jsou některá slova velmi legrační a směšná, nevnímáme-li je tradičně, ale pouze takto, jako zvuk, zbavený významu, ovšem stále připomínající slovo, mluvenou řeč.

Někdy třeba venku i sněží, a to pak může člověka napadnout třeba to, kolik je v češtině smysluplných jednoslabičných podstatných jmen končících na ťé. Jako Ť.
A začne přemýšlet: smršť, lať, hať, stať, kříšť, tříšť, tresť, neť, zeť, poušť, houšť, prsť, prť, brť, zášť, plášť, déšť, suť, drť, hrásť, sněť... Je jich vcelku hodně, toto rozhodně není vyčerpávající seznam.
Začne bádat a stvoří hodnotu – seznam všech takovýchto českých slov. Může ho i vydat v knižní podobě.

Vše má v lidském životě smysl. I když u tohoto podčárníku o tom dost pochybuji.

Jaroslav Praisler, redaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: MrWallpaper
 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑