Pardubice podle vás


Podčárník: Jak zachytit mizející Pardubice?

21.leden 2014 19:40

Podčárník: Jak zachytit mizející Pardubice?

Nedávno jsem projížděl na kole třídou 17. listopadu kolem bistra U Rathouských a ejhle, co nevidím. Uvnitř něj se pracuje na jeho likvidaci. Již kolikrát jsem nyl po různých zmizevších reáliích Pardubic, ale to, že již nikdy neuvidím uvnitř této potemnělé stravovny, jež byla jakýmsi reliktem doby před dvaceti lety a kterou mám tak neodbytně spojenou se slastným pocitem, plynoucím z vědomí, že jsem byl tehdá nevědoucí malý uzel v kolébce, toho šedivého žužlajícího pána za pultem, ta mě dostala překvapivě hodně do kolen.
Zejména proto, že jsem k Rathouským plánoval hodně dlouho zajít, abych se pořádně podíval, jak to tam vypadá. Z toho plyne ponaučení, že nic nemá člověk takto odkládat. Ale nechci být výchovný, vraťme se k mizejícím reáliím, abychom neztratili nit.
Když tak bloumám po Pardubicích v sedle bicyklu, což je moje oblíbená činnost, kolikrát si říkám, jak by bylo pěkné vyfotit si různá místa, různé stavby, které jsou ohroženy blízkým zánikem, abych na ně měl vzpomínku. Ovšem málokdy to udělám. Takhle mi protekla mezi prsty například původní, až hrabalovská podoba ulice Na Ležánkách.
Nebo třeba hučení automatických mlýnů – ale na něj jsem měl vytasit diktafon, vzniklou nahrávku přiložit k fotce mlýnů a měl bych tak docela pěknou hmotnou vzpomínku.
Problém nastává, pokud si vzpomenu, že bych chtěl zaznamenat zvláštní vůni, kterou vydávají Kávoviny či PARAMO. Zde si musíme počkat na vynález „aromaparátu“, který zvěční jakýkoli pach a poté teprve budeme mít k dispozici tři důležité věci k zachycení takovéto vzpomínky. Pak by se ještě hodilo nějaké udělátko, které by zaznamenalo onen neuchopitelný genius loci, a pomohlo tak dotvořit vzpomínku.
Anebo se můžeme na vše svrchu uvedené vykašlat a bloumajíce Pardubicemi, a vlastně proč to vztahovat pouze na Pardubice, prostě všude, kde se pohybujeme, vtiskávat si obrázky míst a pocity s nimi spojené do paměti jak jen nejhlouběji to jde. Pak se vydat do nedozírných hlubin mozku a tyto vzpomínky lovit. To je asi nejlepší, i když představa aromaparátu je opravdu lákavá...
Copak vy chcete přijít o vůni PARAMA či Kávovin, až je úplně zavřou?

Jaroslav Praisler, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Nadkachna

 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑