Pardubice podle vás


Petr Ludwig: Ke spokojenosti vede poražení prokrastinace

05.září 2014 10:20

Petr Ludwig: Ke spokojenosti vede poražení prokrastinace

V návaznosti na přednášku Konec prokrastinace, která se uskutečnila v Domě techniky, jsme vyzpovídaly jejího hlavního protagonistu a autora stejnojmenné knihy Petra Ludwiga.

Ve své knize odkazujete na několik metod, jak skoncovat s prokrastinací, je nějaká z nich obecně nejúčinnější?

My jsme do knížky vybrali právě ty neúčinnější. Nedá se říci, jestli je důležitější sepsat si osobní vizi nebo používat takzvaný buzer-lístek, který pomáhá k trénování vůle. Každému člověku sedí daný nástroj jinak. Ve výsledku bych každému doporučil především jeden, který nese název hrdinství. Je o opouštění komfortní zóny i o tom, být hrdinou každého dne.

Je prokrastinace formou závislosti?

Je to blízko k závislostem. Stejně jako je těžké přestat hrát na automatech či pít alkohol, je i těžké přestat prokrastinovat. Nazval bych to zlozvykem, ale dá se to odnaučit. Studie o vůli ukazují, že vůle je vytrénovatelná a disciplína naučitelná.

Existuje genetický předpoklad pro chorobné odkládání věcí?

Genetický předpoklad tu je, stejně jako má člověk předpoklad pro to mít větší nebo menší svalstvo. Genetika tu ale nepůsobí na tolik procent jako schopnost se tento zlozvyk odnaučit.

Je možno obecně říci, zda prokrastinaci podléhají více studenti či pracující?

Na studentech je prokrastinace vidět nejvíce. Při zkouškovém mají na kolejích uklizeno jako nikdy. Prokrastinují i pracující, hlavně ti, kteří mají svobodu v práci a mohou se rozhodnout, co budou kdy dělat. Typicky podnikatelé, manažeři či grafici. Důchodci prokrastinují ale také.

V čem třeba?

Odkládají činnosti, které by ještě mohly dělat a které by pro ně mohly mít smysl. Rezignují na život. I oni by měli chodit mimo zónu komfortu.

V co nejhoršího může prokrastinace vyústit?

Pokročilí prokrastinátoři se mohou dostat do fáze, že je vyhazují z práce, studia. Přicházejí o kamarády, známé. Jsou velmi nezodpovědní, nikdy třeba nepřijdou včas. Mohou se dostat i do stavu, kdy ani nejsou schopni vstát z postele. Tomu se říká abulie, kdy dojde k totálnímu vyčerpání vůle.

Je to tedy podobné syndromu vyhoření?

Je to podobné, dá se mezitím leckdy nalézt i spojitost.

Může být naopak i prospěšná?

Je to jako u všeho, i když má člověk chřipku, tak může přijít na skvělý nápad. Stejně tak, jako když prokrastinuji, mohu něco vymyslet. To však ale neznamená, že by prokrastinace byla prospěšná. Prokrastinátoři se často vymlouvají, že prokrastinace je dobrá, ale ona z definice není. Je spojená s pocity výčitek, selhání, negativními emocemi. Když se lidí zeptáte, zda chtějí být spokojení nebo ne, tak si všichni vyberou první možnost. Ke spokojenosti vede poražení prokrastinace.

Prokrastinujete občas i Vy?

Prokrastinuji asi o 90% méně, než když jsem tyto metody neznal. Asi úplně na 100 % se prokrastinace vymýtit nedá, ale pokud ji člověk omezí, má najednou nejen lepší výsledky v práci, ale dokáže ten život prožít více naplno.

Anna MusilováŠarlota Šudrychová
Fotografie: Radiohost


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑