Pardubice podle vás


Petr Králíček: Podáme kandidaturu na Evropské město sportu

28.září 2014 18:19

Petr Králíček: Podáme kandidaturu na Evropské město sportu

Rozhovor se starostou VI. městského obvodu a lídrem za Pardubice pro lidi Petrem Králíčkem.

Petr Králíček (*1981)

Narodil se v Pardubicích. V současné době zaujímá funkci starosty MO Pardubice VI. Dříve působil za Sdružení pro Pardubice, dnes stojí v čele politického hnutí Pardubice pro lidi.

V současné době zastáváte funkci starosty MO Pardubice VI zvoleného za SPP. Co pro Vás bylo rozhodujícím momentem založit nové politické hnutí?

Založili jsme ho s některými starosty a kolegy z dalších obvodů, především kvůli špatnému vnitřnímu fungování SPP. Samozřejmě to bylo ovlivněno i samotnou politikou a děním. Máme jinou představu o řízení města Pardubice, nežli nám předvádí současné vedení radnice.

Co se Vám nelíbilo na vnitřním fungování SPP?

Nechtěl bych vynášet interní informace. Nicméně, co mohu říct, je to, že se nenahlíželo na názor většiny.

Jak vnímáte výsledky dosluhující koalice?

Přiznám se, že mě moc nenapadá, co bych pochválil.

Oceňujete třeba něco na rekonstrukcích Tyršových sadů nebo třídy Míru?

Oceňuji. Tyršovy sady i třída Míru si rekonstrukci zaslouží, to je naprosto legitimní a v pořádku. Na druhou stranu otázka je, zda tímto způsobem. U třídy Míru se podívejme na počet hlasování zastupitelstva města Pardubic, než se prohlasovaly záměry jednotlivců. Nepotvrdily se ani tehdy silné argumenty ředitele Dopravního podniku města Pardubic Tomáše Pelikána, který říkal, že když se odvedou trolejbusy z třídy Míru, tak se ucpe Sukova třída. Dnes vidíme, že to není pravda.

V programu PPL hlásáte, že jste pro zachování členění města na městské obvody. V roce 2012 jste ale pro server iDNES prohlásil, že: „Samotná obec vzniklá ze současného šestého městského obvodu by se měla lépe.” Proč ta změna?

To není změna. Obvody tady fungují řadu let a dobře. Je za nimi vidět spousta práce, zajišťují, že se město jako takové rozvíjí rovnoměrně. Nedokážu si představit, že bychom na obvodě rozdělovali finanční prostředky tak, že bychom vynechali byť malou místní část. Myslím si, že město z centra nedohlédne na části typu Žižín či Opočínek.
Ohledně teze, že samostatná obec by se měla lépe: V roce 2012 u nás vznikla skupina složená z občanů obvodu, která měla za cíl osamostatnění městského obvodu. Občané našeho obvodu nejsou hloupí a umí si spočítat, kolik prostředků z města „teče“ do obvodů. V současném volebním období se přísun finančních prostředků z města v podobě investičních akcí snížil na polovinu. V minulých volebních obdobích jsme měli zhruba o 20 milionů více, respektive se o 20 milionů více proinvestovalo. Lidé možná prostřednictvím tohoto výboru chtěli vyvinout tlak, aby se situace změnila. V tu dobu jsem prohlásil zmíněná slova, za kterými si stojím. Za současného vedení Pardubic by se městský obvod jako samostatná obec měl lépe. Hnutí Pardubice pro lidi vytvoří takové podmínky, aby občané z okrajových obvodů o myšlence osamostatnění vůbec nemuseli uvažovat.

Rádi byste podpořili mladé rodiny. V čem konkrétně?

Já ty potřeby mladých rodin znám, protože tím v současné době žiji. Nyní doma řešíme školku, sportoviště, bezpečnost na dětských hřištích, vandalismus v podobě polámaných průlezek a kolotočů. Budoucí zastupitelstvo se bude muset popasovat s tím, kam umístit silné ročníky, které půjdou do základních škol. S tím se pojí i problém s dopravou žáků, jelikož už dnes víme, že v některé školy, v roce 2015, z kapacitních důvodů nevyhoví velké poptávce po prvních ročnících.

Tvrdíte, že nastavíte spravedlivá pravidla pro financování sportu. Jak pohlížíte na současné dotování pardubického hokeje?

O tom se mi těžko hovoří. Já sám jsem odchovanec a fanoušek pardubického hokeje. Ačkoli v Pardubicích je sportem číslo jedna hokej, jsou zde i jiné sporty. Máme vrcholový basketbal, fotbal atd. Ale nesmíme zapomínat na malé nebo rozvíjející se sporty. Financování hokeje je kapitola sama pro sebe. Podpořme ho, ale transparentně, ať pardubičtí občané přesně vědí, kolik peněz radnice na podporu jednotlivých sportů vynakládá. Neschovávejme to za pronájem reklamy, úlevy na pronájem ČEZ areny a jiné nesrozumitelné náklady.

Chtěli byste také změnit přístup k odpadovému hospodaření města. O jaké konkrétní kroky by šlo?

Myslím, že jde o revoluční myšlenku pro město Pardubice, která je jedním z nosných bodů našeho programu. Současný stav funguje tak, že komunální odpad sváží Služby města Pardubic a v podstatě třídí pouze minimum. Pouze to, co se sebere ve sběrných místech. Směsný, nevytříděný, komunální odpad (z černých popelnic) se odveze a zahrabává na skládce, za což ještě město Pardubice musí platit. Tato zastaralá metoda je ve vyspělých městech a státech dávno překonaná.
Navíc Evropská unie chce od roku 2024 zakázat skládkování. My tvrdíme, že nic není odpad, jestliže začneme s tříděním již od domů. S takovým přístupem by bylo možno ušetřit až více jak polovinu finančních prostředků, které se nyní na tuto oblast vydávají. V současné době zhruba polovinu platí občané a polovinu doplácí město. Kdyby se nám podařilo snížit náklady, pak bychom toto snížení rádi promítli do peněženek občanů a zrušili poplatek za odpad.

Jaká bude Vaše priorita, jestliže Vás voliči dostatečně podpoří?

Prioritou bude určitě prosazení programu. Je potřeba neslibovat něco, co nelze splnit, nebo neúměrně více zatíží rozpočet města. Některé politické subjekty například také prosazují zrušení poplatků za komunální odpad. Hlásají, že ušetří občanům peníze, ale finance na poplatky vezmou z jiné položky městského rozpočtu. To není koncepční a v tom se velmi lišíme. Máme připravenou koncepci, která ušetří finanční prostředky, aniž by to více zatížilo městský rozpočet. Také bychom se chtěli zaměřit na mladé rodiny a sport. Podáme kandidaturu na Evropské město sportu. Díky tomu by se i mimo jiné zvýšila možnost dosáhnout na evropské dotace na opravu nejrůznějších sportovních areálů.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: FB Petr Králíček


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑