Pardubice podle vás


Petr Králíček: Chceme zlepšit čerpání peněz z EU

02.červenec 2014 20:01

Petr Králíček: Chceme zlepšit čerpání peněz z EU

Městský obvod VI - Svítkov
Skládá se ze: Svítkova, Starých Čivic, Popkovic, Lánů na Důlku, Opočínku, a části Zeleného předměstí
Starosta: Petr Králíček (Pardubice pro lidi)

Obecná část:

Jak zpětně hodnotíte výsledky referenda?

Zbytečná a nepřipravená akce s nejasnou otázkou. Mrhání veřejnými penězi a časem, který se dal využít na důležitější věci a témata. Například lépe připravit revitalizaci Tyršových sadů.

Myslíte, že obvody budou v budoucnu  i nadále fungovat, nebo dojde k jejich eliminaci či úplnému zrušení?

Řešení existence a neexistence obvodů v blízké budoucnosti dle mého názoru prioritu nemá. V následujících letech je nutné se zaměřit na dokončení dlouho slibovaných investičních akcí – Tyršovy sady, přednádraží, podpořit výstavbu obchvatů a především se zaměřit na čerpání peněz z EU a jiných fondů, kde nám v současnosti protékají až stovky milionů korun doslova mezi prsty. Toto musí výt priorita nově zvoleného zastupitelstva. Až toto bude fungovat a tyto problematiky budeme mít vyřešené, tak můžeme hovořit o možnostech městských obvodů a magistrátu města. Nicméně existenci obvodů v Pardubicích beru jako smysluplnou.

Často se před referendem mluvilo i o případném nahrazení MO komisemi místní samosprávy. Jak na tento návrh nahlížíte?

Jak bylo prezentováno - komise bez pravomocí a takřka bez finančních prostředků je, dle mého názoru, zbytečný luxus. Kdo tuto funkci bude zastávat? Jaká bude jejich pracovní náplň? Kde se budou scházet (v hospodě)? Myslím, že na charitativní akce máme jiné organizace, které velmi dobře fungují.

Kolik činí rozpočet vašeho městského obvodu?

Kolem 40 mil. korun.

Jak byste popsal spolupráci mezi MO a velkou radnicí?

Pokud chceme město rozvíjet a myslím, že by to měl (musí) být náš cíl, tak se spolupráce MO a velké radnice musí v novém volebním období velmi razantně zlepšit. V minulých letech jsme se přesvědčili, že se město bez vzájemné spolupráce rozvíjet nedá.

Jakého největšího úspěchu MO v tomto dosluhujícím volebním období dosáhl?

Jak se říká, samochvála smrdí, tak jen v krátkosti. Myslím, že opravovat a rekonstruovat chodníky, silnice, starat se o zeleň je povinnost každého zastupitelstva, proto chválit se nebo hovořit o úspěchu zrekonstruované komunikace je nevhodné. Ale podařilo se nám obnovit dlouho zanedbávaný kulturní život v našem obvodě a vzájemně provázat různé spolky, organizace, školská zařízení, sportovní kluby, firmy, letiště a další tak, že dnes již spolu sami a napřímo komunikují a spolupracují, což je velkým přínosem pro všechny. Toho si cením nejvíce.

Podařilo se MO získat nějaké dotace? Pokud ano, na co byly využity?

Doposud (historicky) se tomu totiž nikdo na obvodě systematicky nevěnoval, a to mohlo mít za následek, že některé velké investiční akce zůstaly nedokončeny anebo se ani nezačaly realizovat. Tato otázka také velmi souvisí s Vaší pátou.
V minulých měsících jsme na našem obvodě udělali revoluční změny, které by měly vést k velkému zlepšení. Začalo nové dotační období 2014-2020, na toto období se chceme připravit a v žádném případě ho nepodcenit.

Co se naopak nepovedlo?

Chtěli jsme zrealizovat některé důležité investiční akce, ale česká legislativa je v některých případech tak složitá a nastavené procesy zdlouhavé, že to nebylo možné. Dlouhé měsíce čekáte na odkupy a převody pozemků, což výrazně ovlivnilo například vybudování velmi potřebného přechodu pro chodce přes hlavní ulici Pražská u benzinové pumpy u letiště.

Hodláte v podzimních komunálních volbách znovu kandidovat?

V podzimních komunálních volbách znovu kandidovat budu za hnutí Pardubice pro lidi. Jsme z Pardubic, žijeme pro Pardubice.

O co se budete v případě znovuzvolení zasazovat?

Mimo jiné chceme zlepšit čerpání peněz z EU a různých fondů, nastavit jasná pravidla pro financování sportovních organizací z rozpočtu města atd. Máme zpracovanou a připravenou velkou revoluční myšlenku pro celé město Pardubice, která bude přínosem pro všechny občany města, ale na její zveřejnění je ještě čas.

Specifická část:

Před rokem jste pro projekt Referendum Pardubice uvedl, že obvodu se prozatím nedaří plné vybudování kanalizace. Jak je tomu dnes?

Toto velmi souvisí s Vámi položenou pátou otázkou. Rozpočet obvodu není takový a ani na to není stavěn, aby z něho mohla být plně dobudována kanalizace v našem obvodě. Zde velmi záleží na spolupráci s velkou radnicí. A mě nejvíce mrzí, že všichni občané města Pardubice nemají v jednadvacátém století k dispozici stejné základní potřeby.

MO VI patří mezi takzvané venkovské obvody. Dokážete odhadnout, jak by situace vypadala, kdyby došlo ke zrušení obvodu?

Hádat nebudu, ale musím konstatovat, že šestý městský obvod je nejstrategičtějším obvodem ve městě. V několika průmyslových zónách působí spousty světových společností, které ovlivňují zaměstnanost ve městě. V obvodě máme dvě velká světově známá sportoviště - areál Zlaté přilby a Velké Pardubické, dále mezinárodní letiště a potenciál v lodní dopravě a vybudování přístavu na Labi.

Váš obvod je pro město důležitý i díky průmyslové zóně či letišti. Jak toto specifikum vnímáte z pohledu starosty obvodu, jedná se spíše o pozitivum nebo problémy navíc?

Zastavit rozvoj těchto společností by nebylo dobré. Zaměstnávají pardubické občany, zvyšují prestiž města, kredit a rozvoj celého kraje. Jediné, co je potřeba oproti současnosti změnit, aby rozvoj průmyslových zón, letiště ... probíhal s ohledem na občany v daných lokalitách. Potom se vyhneme veškerým problémům a budeme získávat jen pozitivní výsledky.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: FB Petr Králíček


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑