Pardubice podle vás


Pavel Matouš: Ukrajinci jsou si vědomi, že svou svobodu musí bránit

25.Únor 2015 16:55

Pavel Matouš: Ukrajinci jsou si vědomi, že svobodu musí bránit

Osobní svědectví: „Počet ozbrojených vojáků rostl po celou dobu, doprava oproti tomu značně prořídla. V centru města bylo vždy dostatek jídla, pouze výběr už nebyl tak široký. Na periferii, kde docházelo ke střelbě, byly ale všechny obchody zavřené. Lidé neměli přístup ani k jídlu ani k lékům,” říká Nadiya Ye, která v létě loňského roku utekla i se svou dcerou z Doněcku.

Dnes Nadiya Ye žije ve Lvově, největším městě západní Ukrajiny, kde je prozatím bezpečno. Přesto zde panuje strach, že válka, která se na východě Ukrajiny rozpoutala, jen tak neskončí a s tím přijdou další oběti nevinných lidí.

„Osobně znám jednoho kněze, který byl zbit kvůli pořádání mše za mír na Ukrajině,” poznamenává k násilí Nadiya Ye, které samotné bylo v Doněcku pro její názory vyhrožováno.

Vášnivý cestovatel, skaut a přeloučský rodák Pavel Matouš, který se před několika dny z návštěvy Nadiyi ve Lvově vrátil, nám vyprávěl o náladě mezi Ukrajinci.

Příspěvky na ukrajinskou armádu

„Panuje zde částečná mobilizace. Nejčastěji zatím odvádějí dobrovolníky či nezaměstnané. Odváděni zatím vůbec nejsou například otcové vícečetných rodin. Lidé mohou na každém roku přispět do pokladniček na ukrajinskou armádu. Na hlavním náměstí za to dostanou polévku, kterou bez nároku na mzdu vaří a podávají studenti, staří či lidé bez práce,” popisuje Pavel Matouš situaci. Dodává, že Ukrajinci jsou si vědomi toho, že musí svou svobodu bránit. „Trochu mi to připomnělo i konec roku 1989 v ČSSR,” doplňuje.

Dle Matouše jsou zde lidé velmi ochotní přispět či se nějakým způsobem do výběru příspěvků zapojit, a to i přesto, že mnozí z nich vydělávají jen velmi málo.

„Západní Ukrajinci často mluví o tom, že znovu pod Ruskem již být nechtějí a udělají vše proto, aby ubránili sebe i další země Evropy před ruskou invazí. Tu uprchlíci z východu dle vlastních slov osobně pocítili. Ač lidé doma na východě Ukrajiny často mluví rusky, dle přízvuku prý jasně poznali, že nejen vojáci, ale i iniciátoři zvláště na začátku nepokojů byli lidé s vnitroruským dialektem, který zní jinak, než dialekt ruštiny východních Ukrajinců,” uzavírá Pavel Matouš popis situace.

Matouš se ve Lvově setkal i s krymskými Tatary, kteří pod záštitou UNHCR  zdarma vyučují nejrůznější jazyky včetně angličtiny, ukrajinštiny, ruštiny či třeba arabštiny. Podle rozhlasové stanice BBC se krymští Tataři, kteří dosud na Krymu žijí, obrátili s prosbou na OSN. Po anexi dle svých slov zažívají náboženský a národnostní útlak.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Pavel Matouš, Nadyia Ye

Vybírání příspěvků pro ukrajinskou armádu.

Nadyia Ye se svou dcerou.

Ruské potraviny jsou v obchodech pečlivě označeny.


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑