Pardubice podle vás


Pardubičtí zastupitelé fandí cyklistům

28.srpen 2013 20:15

Pardubičtí zastupitelé fandí cyklistům

Místní politici se na rozdíl od městské policie snaží vyjít cyklistům vstříc. Chystají pro ně nové stezky, které by na sebe měly lépe navazovat, ale také hodlají zavést například tzv. zóny tempo 30 a další opatření, která by měla vést ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy.
Při úvahách o zlepšení podmínek pro cyklisty se pardubické ulice pomyslně rozdělily na dva typy: „méně významné“ a „významné“. Mezi ty významné se řadí například ulice 17. listopadu, náměstí Republiky, Palackého a další. Přívlastek „méně významné“ pak získávají ulice jako Sladkovského. V ulicích významných by měla být budována nová infrastruktura ve formě nových cyklostezek či pruhů pro cyklisty. Naopak menší ulice by získaly statut zóny tempo 30. Co se skrývá pod tímto názvem? Omezení maximální rychlosti na 30 kilometrů v hodině, na křižovatkách přednost zprava a „zobousměrnění“ jednosměrek pro cyklisty.

„Jedná se o rezidenční ulice, kde není výrazné zastoupení průjezdné dopravy. Lidé tu většinou už dnes nejedou rychleji, než 30 kilometrů v hodině. Pokud totiž někdo vstoupí do vozovky čtrnáct metrů před auto, při rychlosti 30 km/h stihne vozidlo zastavit. Při rychlosti 50 km/h však ani nezačne brzdit. Tam, kde se jezdí třicítkou, není třeba žádných stezek či pruhů pro cyklisty. Prostor se lépe využije pro pobyt, pěší a obchod," uvedl koordinátor rozvoje cyklodopravy v Pardubicích Vojtěch Jirsa pro server www.pardubicky.denik.cz, 4.8.2013.

Dokument o budování infrastruktury pro cyklisty, který pardubičtí zastupitelé schválili, počítá také s oddělením cyklistických stezek od pěší. To by ale mělo následovat spíše až při výstavbě nových stezek, ty současné by měly počkat až do budoucí rekonstrukce.

„Výjimku samozřejmě tvoří stezky vedené samostatně – podél řek, v parcích, a podobně. Další výjimku tvoří podjezdy a podchody, tedy místa, kde k oddělení pěších a cyklistů nebude nikdy dostatek prostoru," dodal Vojtěch Jirsa pro server www.pardubicky.denik.cz, 4.8.2013.

V současné době město připravuje asi na 30 nových cyklostezek. Mezi ty významné patří například stezka na 17. listopadu, stezka z Pardubic do Dražkovic a dokonce je připraven návrh i na výstavbu mostu přes Labe a Chrudimku blízko soutoku těchto řek.

Pohádka je to krásná, ale nyní se musíme vrátit do reality. Pardubická radnice má zatím připravené pouze plány a nyní se bude čekat, jestli se na tento projekt najdou v pardubické pokladnici nějaké peníze. My už tedy jen můžeme doufat, že na tento projekt se v rozpočtu prostředky najdou a Pardubice se budou moci brzy poměřovat s takovými cyklistickými velikány, jako jsou například Salcburk nebo Basilej.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás

Ilustrační fotografie: zdroj: zde

Související články


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑