Pardubice podle vás


Pardubické letiště je opět o krok blíž k novému terminálu

26.září 2013 19:07

Pardubické letiště je opět o krok blíž k novému terminálu

Pardubické letiště získalo další důležité razítko. Vedení obdrželo doklad z ministerstva, že plánovaná stavba nového terminálu neohrozí životní prostředí. Rozšíření terminálu by letišti vytrhlo trn z paty. V Poslední době se totiž potýká s nedostatkem prostoru pro odbavování cestujících.
V posledních 10 letech se počet odbavených osob na pardubickém letišti ztřicetinásobil. A přibývají další a další zájemci. Ještě v roce 2002 pardubická letadla přepravila okolo 4000 osob, v loňském roce to ale bylo už 120 000 cestujících. Prognostiky na tento rok jsou pro letiště ještě příznivější, hovoří dokonce o 200 000 přepravených.
Hlavním problémem je pro letiště nedostatek odbavovacího zázemí. V současné době terminál nedokáže odbavit ani 2 letadla najednou.

"Hodně letů musíme i odmítnout. Odbavení velkého letadla nám zabere více než hodinu a půl. Během té doby prostě z kapacitních důvodů nemůžeme přijmout další," řekl pro server www.idnes.cz ředitel pardubického letiště Jan Andrlík. ze dne 14.9.2013

Kromě nových odbavovacích prostor projekt počítá také s novými příjezdovými cestami, parkovištěm či restaurací s výhledem na přistávací plochu.
Problémem je financování projektu. Hovoří o částce nejméně 250 milionů korun. Vedení pardubického letiště v předešlých letech spoléhalo, že se objeví movitý investor, v současné době už ale počítá spíše s dotacemi. Možností by mohl být i úvěr, za který by ručil Pardubický kraj. Ten se ale do pozice ručitele pochopitelně nehrne. Jasnou odpověď by měl kraj pardubickému letišti dát v několika následujících dnech.

"Výsledky bychom měli mít do konce září a pak se definitivně rozhodneme, zda budeme ručit za případný úvěr na stavbu terminálu, nebo ne," uvedl náměstek hejtmana Jaromír Dušek na serveru www.idnes.cz, 14.9.2013.

Kam odlétají pardubická letadla?

Řada letů míří do ruských metropolí, jako jsou Moskva, Jekatěrinburg nebo Petrohrad. Létá se ale také do Bulharska, na Mallorku, do Turecka, Černé hory nebo Řecka.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑