Pardubice podle vás


Pardubické krematorium oslaví 90 let

13.srpen 2013 20:55

Pardubické krematorium oslaví 90 let

Zdálky vypadá trochu jako perníková chaloupka. Je to však prvorepublikový chrám smrti, který poskytuje důstojný odchod na onen svět již devadesátým rokem. Známe jej zejména ze slavného filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol.

Slouží nejen pro potěchu oka svou jedinečnou architekturou, ale také ročně spálí přes tři a půl tisíce lidí při teplotě 3500° Celsia.
 

Historie žehu


V historii byly upalovány pouze čarodějnice či heretici. V Rakousku-Uhersku platil do roku 1918 absolutní zákaz pohřbívání žehem, avšak to se změnilo s příchodem zákona Lex Kvapil podle dramatika Kvapila, který se zasloužil o možnost zpopelnění. Vznikla Společnost přátel žehu, která usilovala o vybudování krematoria.

Jedinečná architektura krematoria


Budovu v rondokubistickém stylu navrhl architekt Pavel Janák. Krematorium bylo slavnostně otevřeno 28. září 1923. Tehdy bylo manifestem a propagací žehu. Zpočátku ale byla tato budova kritizována funkcionalisty, kteří ji označovali za fiasko, ale postmoderní architektura ji dnes obdivuje právě za dokonalé smíšení stylů. Pavel Janák se inspiroval antikou, lidovou architekturou i mysticismem kremace. Právě při vstupu do obřadní síně stojí dvě kamenné postavy Světlonošů, kteří znázorňovali svobodu myšlení, a tak dokazují tehdejší odklon od katolicismu a tradičního pohřbívání.
Zpopelnění se stalo přes počáteční nedůvěru brzy moderním. V roce 2010 se krematorium stalo národní památkou.

V září proběhnou oslavy


K devadesátiletému výročí vzniká výstava, kniha a edice poštovních známek. V putovní expozici, která je nyní v Praze, se představuje krematorium v Pardubicích jako architektonický skvost. Známý herec a architekt David Vávra navíc bude uvádět spot, který lidem originálně odhalí architekturu a historii krematoria.

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Roman Horník


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑