Pardubice podle vás


Pardubice zhlédly Prokletí nefritového škorpióna

31.leden 2015 16:49

Pardubice zhlédly Prokletí nefritového škorpióna

O tom, že GRAND Festival smíchu je poměrně nesourodou směskou všemožného výkvětu komediálního žánru, se mohli diváci přesvědčit tento pátek, kdy na prknech VČD hostovalo příbramské divadlo s divadelní adaptací krimikomedie Prokletí nefritového škorpióna.

Kriminálka se šťastným koncem

Woody Allen napsal a zrežíroval stejnojmenný snímek v roce 2001, dokonce se i sám obsadil do hlavní role – vyšetřovatele pojišťovacích podvodů C. W. Briggse, který na první pohled sice působí jako stárnoucí nemotora, ale ve skutečnosti je naprostá jednička ve svém oboru. Selhávat začne až ve chvíli, kdy se snaží přijít na stopu několikanásobnému zloději šperků. Všechny stopy svědčí proti němu, ale Briggs si zarytě stojí za tím, že je nevinný. Žádný ze svých zločinů si nepamatuje, neboť byl pod vlivem hypnózy. Případy se ale nakonec nějak rozuzlí a vše končí příjemným happyendem.

Vtipné, milé, roztomilé

Filmovou lehce ztřeštěnou a dosti nadsazenou komedii s klasickým jemně ironizujícím, avšak stále milým allenovským humorem upravil pro jeviště Ondřej Sokol a tato úprava se od roku 2005 sem tam na českých jevištích objevuje. Komedie se nesnaží být za každou cenu křečovitě vtipná, působí spíše úsměvně. Představení má příjemnou odlehčenou atmosféru a divák se několikrát od srdce zasměje. Velmi vydařený je český překlad (rovněž Ondřej Sokol), který také působí lehce. Nadsázka je cítit z každého výstupu, a tak se divák celou dobu baví. Inscenace má spád a jasnou pointu, která poskytuje sympatický a roztomilý závěr.

Komix a 40‘s

Režisér představení Divadla A. Dvořáka Příbram Michal Schejbal si vybral do role C. W. Briggse hvězdného hosta. K výkonu Bohumila Klepla nelze říct nic jiného, než že mu role vysloveně sedla a odlehčená nálada jeho projevu korespondovala s nenuceností celého představení. Hereckou partnerkou v roli Briggsovy nadřízené Betty Fitzgeraldové mu byla Anna Fixová, jejíž výkon nebyl tak bezprostřední jako výkon Klepla, ale i tak můžeme hovořit o výkonu kvalitním. Dále účinkovali Vladimír Senič, Martin Dusbaba, Eliška Dohnalová, Filip Müller a Roman Štabrňák.
Děj inscenace se odehrává na přelomu třicátých a čtyřicátých let, čemuž odpovídají kostýmy Agniezsky Páté, která je také autorkou scény. Scénografie je pojatá komixově, což podtrhuje viditelnou nadsázku a fikci.

Woody by se nestyděl

Prokletí nefritového škorpióna je příjemným oddechových představením, u kterého se divák upřímně pobaví. Obsahuje inteligentní humor a ústí v sympatický úsměvný závěr. I když inscenace stojí a padá s představitelem hlavní role, jedná se o chytrou povedenou zábavu, která je ve výsledku ironicky roztomilá. Příznivci humoru Woodyho Allena si rozhodně přijdou na své. Obdobná verze Prokletí nefritového škorpióna by se navíc velmi hodila na repertoár VČD, a tak doufejme, že se dramaturgie pardubického divadla inspiruje.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Divadlo A. Dvořáka Příbram


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑