Pardubice podle vás


Pardubice tříděním elektrozařízení ušetřily vodu pro dva tisíce lidí

16.červenec 2015 17:52

Pardubice tříděním elektrozařízení ušetřily vodu pro tisíce lidí

Elektrická zařízení do obyčejných popelnic nepatří. Obsahují totiž těžké kovy, například akumulátory kadmium a úsporné zářivky rtuť, které se na běžné skládce prosakují do spodních vod. Tyto toxické látky, ohrožují nejen životní prostředí, ale i zdraví lidí.

Naštěstí obyvatelé Pardubic třídí stále více. Jenom v Pardubicích 3086 televizí, 1178 monitorů a 40 tun drobných spotřebičů nalezlo v minulém roce cestu do správných sběrných míst a kontejnerů. A tak jsme ušetřili 7000 metrů krychlových vody a 1612 MWh elektrické energie.   

(Celkově ČR ušetřila elektřinu na konání ještě šesti hokejových mistrovství světa.) Recyklováním se ušetřilo také 81 tisíc litrů ropy a více než 60 tun primárních surovin.

Věděli jste totiž, že vaše mobilní telefony obsahují také zlato a stříbro? Těžba těchto drahých a vzácných kovů je nesmírně zatěžující pro životní prostředí, ale recyklace je mnohem výhodnější. A tak ze zisku nezisková společnost ASEKOL, která organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení, přispívá dětským domovům a nadacím.

Odběr elektrozařízení je bezplatné, jelikož jeho likvidace je již započítána v kupní ceně. Sběrná místa a kontejnery jsou rozeseta po celých Pardubicích.

Množství elektroodpadu však neustále narůstá. Je to způsobeno zejména tím, že výrobky módně “zastarávají” a lidé si kupují nové, ačkoli by ještě nemuseli. Je také problémem, když oprava stojí mnohdy daleko více než samotná koupě nového výrobku. Recyklace nefunguje na 100 %, vždy zde musíme počítat s nějakou ztrátou energií a surovin, které nelze již dále recyklovat. Recyklací ale můžeme zmírnit následky našeho chování.

Jiří Novotný (externí odkaz) (nové okno), redaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Magistrát města Pardubic

 


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑