Pardubice podle vás


Pardubice čeká nový kamerový systém. Rozezná SPZ i odložené zavazadlo

14.květen 2015 15:00

Pardubice čeká nový kamerový systém

Pardubice čeká revitalizace kamerového systému, nové kamery budou na rozdíl od těch současných vybaveny celou řadou nejrůznějších vychytávek. Oproti stávajícímu stavu se zhruba čtyřnásobně zlepší rozlišení kamer, kromě zvýšení kvality snímání mohou obyvatelé Pardubic počítat také se zvýšením samotného počtu kamer, který v první etapě přesáhne číslo 40. Celkově jich bude ještě o polovinu více, a to 81. První etapa by měla vyjít Pardubice na 11,5 milionu korun.

Nově budou kamery umět upozornit na nejrůznější nestandardní chování, jakým je odložené zavazadlo či ležící osoba. Mezi další funkce patří například upozornění na vjezd vozidla do zakázané zóny či změnu hladiny hluku nebo rozpoznávání SPZ.

„Kamera by sama měla obsluze nahlásit alarm, pokud vozidlo bude projíždět jednosměrnou ulicí v protisměru, nebo třeba tehdy, pokud se hladina zvuku dostane nad běžnou úroveň,“ vysvětlil ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Kamery bude moci sledovat i samotný obyvatel

Kamery by měly být umístěny nížeji než je tomu dnes, ačkoli tak zaberou menší plochu, strážníci snáze rozeznají, co se na daném místě děje. O své soukromí se ale lidé bát nemusí.

„Jedním ze samozřejmých požadavků zadavatele bylo, aby systém uměl respektovat tzv. privátní zóny. V praxi to znamená, že se automaticky znemožní pohled pohled do oken bytů a domů tak, aby tyto soukromé sektory nemohly být nikdy sledovány,“ dodal  Hübl.

Kamery jsou převážně určeny pro sledování veřejného pořádku, jen malá část bude použita jako dopravní. Některé kamery by v budoucnu mohli sledovat dokonce také sami obyvatelé města.

„Věřím, že plánovaná služba potěší nejen místní obyvatele, ale že ji lidé využijí kupříkladu ke sledování kulturních akcí, na které se nedostanou, anebo se jen podívají, zda je právě zaplněný park či jaká je ve sledovaném území dopravní situace,“ nastínil plány města primátor Martin Charvát (ANO).

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Forografie: Magistrát města Pardubic


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑