Pardubice podle vás


Operace Romeo: O komunismu v Československu ve francouzštině

15.září 2014 19:53

Operace Romeo: O komunismu ve francouzštině

„První premiéra sezony ve francouzštině!“ Tak lákalo Východočeské divadlo na první novinku letošního roku. Šanci jste ji měli zhlédnout v sobotu, 13. září. Využili jste ji?

Příběh hry vypráví o Michalovi, bývalém řediteli Československého filmu, který byl suspendován a pracuje v archivu. Jednoho dne slaví se synem narozeniny své manželky, jejíž otec je spisovatel a zároveň disident žijící v Jugoslávii. Za rodinnou idylou se ale skrývá víc starostí, než by bylo únosné – především těch souvisejících se Státní bezpečností, kterou je rodina odposlouchávána. Michal s tajnou policií totiž léta spolupracoval, aby ochránil své milované…

Jedná se o dílo autora Viliama Klimáčka, jež odkazuje na knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, nazkoušené v Česku a zrežírované francouzským režisérem Éricem Cénatem, v hlavních rolích s francouzskými herci. Na první pohled to vypadá jako zajímavý mix. I na druhý pohled. A na třetí… Ano, takováto kombinace je pro repertoár Východočeského divadla spíše raritou, a možná i proto hra Operace Romeo stála za vidění.

Je relativně sporá z hlediska počtu postav, ale pětice herců Thomas Silbertein, Claire Vidoni, Marc Wyseur, Jacques Bondoux a Jaromír Janeček malé množství charakterů vykompenzovali svým podáním. Mě osobně zaujal hlavně přednes Claire Vidoni, která se s osudem své postavy perfektně sžila, ovšem nedalo se nepovšimnout si jejího francouzského nonšalantního šarmu, které bych československé ženě pravděpodobně nepřipsala, jelikož je typickou výsadou Francouzek.

Scénáři nechyběl vtip ani hloubka, v podstatě byl skvělou směsicí obojího. Dá se říct, že šlo o takovou odlehčenou tragikomedii. Nezaujal-li vás scénář ani příběh jako takový, mohli jste si alespoň vychutnat krásně znějící královnu románských jazyků. Občas jsem se tak zaposlouchala do libozvučné francouzštiny, že jsem zapomínala číst titulky a musela se ptát kamarádky, co herci zrovna řekli. I když myslím, že představení bylo natolik atypické a osobitě zpracované, že si získalo i sebenáročnějšího diváka.

Pokud byste měli zájem vidět hru znovu nebo na ni zavítat se svými blízkými, budete k tomu mít příležitost v průběhu podzimu ve městech jako je Praha, České Budějovice, Bratislava nebo dokonce v Paříži – tamější premiéra je naplánována na říjen.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Josef Vostárek/ČTK


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑