Pardubice podle vás


Obrazem: Zámeček se v neděli otevřel veřejnosti

16.září 2014 19:55

Obrazem: Zámeček se v neděli otevřel veřejnosti

Poprvé od svého postavení se Larischova vila, pro svoji velikost  nazývaná „Zámeček“, otevřela veřejnosti. Stalo se tak tuto neděli v rámci Dnů evropského kulturního dědictví, kdy byla zpřístupněna celá řada dalších objektů po celé republice; v Pardubicích namátkově židovský hřbitov, zvonice u kostela svatého Bartoloměje či katakomby pod kostelem Nanebevstoupení Panny Marie

Československá obec legionářská

Celý objekt získala letos Československá obec legionářská od firmy Foxconn CZ za symbolickou jednu korunu. Ta chce ve spolupráci s Občanským sdružením za záchranu Zámečku Pardubice vilu upravit do podoby památníku odboje na Pardubicku a udělat v této novorenesanční budově prostory pro kulturně-společenské účely. Nyní se oba spřáhnuté subjekty snaží sehnat finance a dosáhnout na případné dotace.

Pieta ve sklepení

V rámci prohlídky se návštěvníci za dobrovolné vstupné podívali do horního patra, kde se nacházejí bývalé kanceláře Tesly Pardubice, vyslechli poutavou přednášku o zajímavé historii této neprávem opomíjené a polozapomenuté pardubické stavby; dále se podívali do sklepení, kde čekali na smrt obyvatelé Ležáků. Toto místo bylo pietně upraveno a každý návštěvník dostal svíčku, aby ji rozžehl na počest padnuvších českých vlastenců. V těchto prostorách snad každý zažíval tísnivé pocity.
Bohužel, přístup do věže a do několika dalších částí Zámečku nebyl možný díky propadnutým stropům a podlahám. Doufejme tedy, že se nadšencům podaří tuto pardubickou památku, která si to určitě zaslouží, opravit a zpřístupnit natrvalo veřejnosti.

Jaroslav Praisler, redaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Tomáš Stavrovský

Obrazem: Zámeček se v neděli otevřel veřejnosti

Obrazem: Zámeček se v neděli otevřel veřejnosti

Obrazem: Zámeček se v neděli otevřel veřejnosti


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑