Pardubice podle vás


Občané diskutovali o nezaměstnanosti v EU

31.říjen 2014 14:06

Občané diskutovali o nezaměstnanosti v EU

Během včerejších podvečerních hodin proběhla v kavárně Evropa diskuse na téma „Nezaměstnanost v EU (ne)má řešení?” Mezi hosty se objevily Jiřina Šiklová, socioložka a publicistka, Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu a Michaela Šojdrová, europoslankyně a podařadelka akce. Setkání se uskutečnilo v rámci projektu „Evropa - náš domov.”
Debatu svým úvodním slovem zahájila Miluše Horská, která poukázala na nutnost vytvoření takové legislativy, která by lidem při hledání práce pomáhala. Sama však přiznala, že po čtyřech letech v politice vidí u mnohých zákonodárců jen velmi malou ochotu.

Záruky za mladé

Nezaměstnanost se dotýká především mladých, čerstvých absolventů, maminek po mateřských dovolených, nízce kvalifikovaných osob či osob (převážně žen) nad 50 let.

„30-50 % z nezaměstnaných má pouze základní vzdělání. Tito lidé nejsou zvyklí hledat si práci nebo nemají chuť si ji hledat,” uvedla Michaela Šojdrová.

Vedle již zavedených finančních nástrojů na podporu nejrůznějších iniciativ, bude Evropská unie podle Šojdrové podporovat zkrácené úvazky a flexibilní formy zaměstnávání. Zaměstnanost mladých lidí řešila Evropská unie již v loňském roce. Členské státy se dohodly na podpoře programu Záruky pro mladé, který si klade za cíl zaměstnání osob do 4 měsíců od ukončení studia či ztráty pracovní pozice. Podmínkou je věk do 25 let.

Internátní školy pro děti, které nechodí do školy

Pozornost si získalo i téma kvót pro ženy v politice. Michaela Šojdrová prohlásila, že byla velmi ráda za to, když Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, oznámil, že chce v komisi více žen. Ženy ve vysoké politice jsou podle Šojdrové povzbuzením pro další ženy, aby se i ony zapojily do veřejného dění.
Debatě se nevyhnulo ani téma Romů a dávek. Michaela Šojdrová se spolu s Jiřinou Šiklovou shodly, že dávky pro tuto skupinu obyvatel jsou negativně zmedializované. Debata v této souvislosti sklouzla k myšlence zavedení internátních škol, jež by sloužily pro ty děti, které do školy nechodí.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Stanislav Kolařík


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑