Pardubice podle vás


O Štědrém večeru Pardubice vyrazí do ulic

24.prosinec 2015 11:38

O Štědrém večeru Pardubice vyrazí do ulic

Doba, kdy lidé o Štědrém večeru zůstávali v teple svých domovů, maximálně vyrazili na půlnoční mši, je pryč. Čím dál více lidí vychází po nadílce do města s kamarády a rodinou na prohlídku památek, štědrovečerní zpívání nebo na sklenku vína v restauraci. Na jaká místa se tedy můžete na konci slavnostního dne podívat v Pardubicích?

Již od roku 1998 se koná tradiční Štědrovečerní procházka. Jedná se o ojedinělou akci v celé republice. Když už obyvatelé vyrazí do ulic, často pokračují prohlídkou Zelené brány či nočního zámku, který je slavnostně vyzdoben, mimo jiné i proto, že o Štědrém večeru otevírá většinu výstav. Mimořádně můžete zavítat i do jeho běžně nepřístupných prostor, jako je zámecká věž s vyhlídkou. Pardubický zámek se veřejnosti otevře v půl desáté, Zelená brána o půl hodiny dříve. Obě památky zavřou o půlnoci.

„Je až udivující, jaké množství lidí opustí teplo domovů a rozzářené vánoční stromky a vyjde do ulic. Všichni tak mohu díky této akci prožívat vánoční atmosféru ještě intenzivněji. Mnoho pardubických rodin si Vánoce bez štědrovečerní noci prožité společně v centru Pardubic nedokáže představit, což mě moc těší,“ nechal se slyšet primátor Martin Charvát.

Pokud nechcete půlnoc prožít v kostele na mši, můžete si ji užít ve Východočeském divadle na tradičním hudebním setkání nebo v některé z pardubických kaváren či restaurací, které budou mít svou náruč otevřenou ještě dlouho poté, co začne Boží hod.

Mezi další místa a události, které stojí za zmínku, patří Východočeská galerie a její výstava Jindřich Prucha a Železné hory, Štědrovečerní muzejní noc (z technických důvodů nebudou přístupné expozice jako Peníze v Čechách 1520 – 1620, Příroda východního Polabí a archeologická expozice). Ve 23.00 se uskuteční Štědrovečerní zpívání České mše vánoční J. J. Ryby na schodech radnice na Pernštýnském náměstí, tradičně v podání dětského sboru pod taktovkou sbormistra Zdeňka Kudrnky.

Anna Musilová, (externí odkaz) (nové okno) redaktorka portálu Pardubice podle vás


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑