Pardubice podle vás


,,O nás bez nás,'' říkají studenti na slučování

20.prosinec 2013 20:47

,,O nás bez nás,'' říkají studenti na slučování

Komentář: Kdo procházel včera odpoledne kolem budovy Krajského úřadu, nemohl si nevšimnout stovek demonstrantů, převážně studentů, kteří zde hlasitě protestovali proti plánům Rady Pardubického kraje sloučit některé střední školy v regionu. Přítomni byli studenti z Králík, Vysokého Mýta, Jevíčka, ale i mnoha dalších měst. Z takové dálky se na demonstraci vypravili najatými autobusy, které jim buď zaplatil sponzor nebo škola.

Transparenty a hlasité protesty

S hesly jako „Vzdělávat se chceme více, nebraňte nám, Pardubice!“, „Vy proti škole, my za školu“ či „O nás bez nás“ se snažili ovlivnit výsledek jednání zastupitelstva Pardubického kraje na toto téma. Nejvíce jim na postupu Rady PK vadilo, že svůj záměr sloučit školy oznámila až čtrnáct dní před hlasováním. Rada termín ohlášení slučování oddalovala záměrně, ústy radní pro školství a kulturu Ing. Jany Pernicové tak chtěla předejít bouřlivým diskuzím plných emocí. Nelze se radním divit, mnozí z nich mají jistě v paměti loňské demonstrace proti slučování gymnázií na Dašické ulici.

Obava z nejistoty

Na jednání zastupitelstva bylo celkem živo. Do rozpravy na toto téma bylo přihlášeno opravdu hodně řečníků. Všichni vesměs s povděkem kvitovali vyjádření hejtmana JUDr. Martina Netolického, jenž připustil další diskuzi na toto téma se zástupci škol i místních firem.
Napříč všemi proslovy rezonovala obava z nejistoty. Když škola nebude mít jasnou budoucnost, budou se do ní rodiče bát zapisovat své děti. Také bylo poukázáno na velkou vzdálenost škol se stejným zaměřením, což bude mít na následek odliv dětí do jiného oboru, jelikož si například někteří rodiče nebudou moci dovolit platit za dojíždění do vzdálenějších lokalit.

Spolupráce s firmami i problematika odlivu mladých lidí

Jednotlivé školy argumentovaly pro své zachování různě. Mezi odbornými školami byla často používaným argumentem spolupráce s firmami z praxe, které si studenty zvou na stáže, popřípadě jim nabízí pracovní poměr.

Zástupce kralického SOU opravárenského citoval představitele jedné významné firmy: „Pokud vaše škola bude produkovat kvalitní absolventy jako doposud, rádi je u nás přivítáme.“

Byla také nadnesena budoucnost kralického mikroregionu, do kterého kraj investoval v nedávné době peníze na zkvalitnění turistických služeb. Kraličtí upozornili, že je třeba se krom turistů soustředit i na trvalé občany. Gymnázium v Jevíčku mělo čekat splynutí s gymnáziem v Moravské Třebové. Jevíčko, městečko v centru Malé Hané, by tímto přišlo o jedinou střední školu v regionu, což by podle místních mělo za následek odliv mladé generace.

Jak řekla jevíčská učitelka, která si nepřála být jmenovaná: „Z Jevíčka se stane město důchodců. Nebude tu ani práce, ani vzdělání.“

Finance jako argument

Rada Pardubického kraje protiargumentovala stroze: je málo peněz a potřebujeme šetřit. Je pravdou, že doba je zlá a šetřit se musí, ptám se ale, zda je školství opravdu ta kapitola, ze které by mělo být bráno? Vždyť vzdělávání nových mladých lidí by mělo být prioritní, to oni přece potáhnou za deset let ekonomiku. Peníze do vzdělávání se nám tedy zajisté vrátí, nemluvě o tom, že na dveře základních škol už druhým rokem klepou silné populační ročníky, které tak za osm let budou klepat na dveře škol středních. Mají radní tezi, jakým způsobem budou tuto vlnu za pár let řešit?

Odklad projednávání

Po vyslechnutí těchto argumentů se rozhodlo zastupitelstvo v čele s hejtmanem odložit projednávání tohoto bodu na únor, aby mezitím mohl hejtman osobně navštívit každou dotčenou školu a podrobně prodiskutovat další vývoj s místními představiteli. Tuto informaci přivítal dav demonstrantů s bouřlivým jásotem, načež se počali rozcházet do svých autobusů. Školy si tedy mohou oddechnout. Alespoň prozatím.


Jan Hrubeš, redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: redakce 

Studenti demonstrovali proti slučování škol

Studenti demonstrovali proti slučování škol

Studenti demonstrovali proti slučování škol

Studenti demonstrovali proti slučování škol

Studenti demonstrovali proti slučování škol

Studenti demonstrovali proti slučování škol


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑