Pardubice podle vás


Novela zákona by mohla urychlit výkup pozemků pro R35

05.květen 2014 20:44

Novela zákona by mohla urychlit výkup pozemků pro R35

Ve středu (7.5.) se Poslanecká sněmovna chystá na projednávání novely Zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury (416/2009 Sb.), jehož současná úprava blokuje výkup pozemků pro dostavbu rychlostní komunikace R35.

Současná podoba a návrh

V únoru minulého roku došlo k výraznému snížení výkupních cen, což téměř zastavilo veškeré výkupy pozemků. Vládní návrh zákona počítá s úpravou koeficientů, které by vyšší výkupní ceny měly zajistit. Pro představu se výkupní cena zemědělských pozemků pohybuje v rozsahu 8 - 35 korun za m², tato cena se podle stávající podoby zákona navyšuje o 100%, což pro majitele pozemků není dostatečně silným lákadlem pro rychlé rozhodnutí. Návrh zákona by měl výkupní cenu násobit 15x. Konečná cena by se poté mohla pohybovala okolo 120 - 525 korun za m².
Vláda také navrhla, aby se novela zákona schválila již v prvním čtení.

Dopis hejtmana

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v minulém týdnu rozeslal dopisy určené pro poslance z regionu, v nich žádá o podporu v legislativním procesu.

„Jsme přesvědčeni, že se tímto legislativním opatřením podaří patovou situaci odblokovat a vyhneme se tak případům několik let trvajících vyvlastňovacích procesů. Dovoluji si vás proto v zájmu regionu požádat o vaši aktivní podporu při projednání tohoto bodu v Poslanecké sněmovně v tzv. zkráceném režimu bez ohledu na stranickou příslušnost. Jsem přesvědčený, že si nikdo z nás nepřeje oddalování realizace R35 a všichni jsme si vědomi téměř ročního zdržení, pokud by se zákon projednával v klasickém režimu. Zároveň Vás touto cestou žádám o aktivní prosazování tohoto přístupu i ostatních kolegů ve vašich poslaneckých klubech,“ říká v dopise hejtman Martin Netolický.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Poslanecká sněmovna (postup legislativního procesu - schváleno)


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑