Pardubice podle vás


Nemáte v domě radon? Nechte si změřit jeho koncentraci

07.duben 2015 19:38

Nemáte v domě radon? Nechte si změřit jeho koncentraci

Hodláte koupit nebo zateplit dům či byt? Nebo máte strach, že váš starý dům září radiací jako Černobyl? Chcete mít jistotu, že nebudete dýchat nebezpečný radon, který přináší zvýšené riziko rakoviny plic?

Státní radonový program nabízí možnost zdarma změřit koncentraci radonu v našich obydlích. Podmínkou pro měření je pouze trvalý pobyt v měřeném bytě či domě.

Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou koncentrací radonu v bytech. Pozornost je třeba věnovat nejen starším domům a bytům, ale i novostavbám. Zhruba každý dvacátý objekt v České republice má vyšší koncentrace radonu, než je hodnota doporučená v legislativě. Podle odhadu epidemiologů u nás na onemocnění způsobené radonem umírají stovky lidí ročně- to je zhruba stejně jako zemře každý rok na silnicích. Zatímco život v okolí jaderné elektrárny vám zkrátí život o 0,02 dne, tak život v bytě s vyšší koncentrací radonu o několik stovek dnů.

Je tudíž důležité toto riziko nepodcenit. Neměli bychom se uchlácholit tím, že se podle geometrického průměru aktivity radonu Pardubice nachází v průměrném pásmu koncentrace. V dnešních zateplených a málo větraných bytech je nebezpečí koncentrace radonu velmi vysoké.

A jak to funguje?

Je to jednoduché a zdarma. Stačí se přihlásit a vyplnit formulář. Poté již dostanete dva stopové detektory Ramarn v podobě malých kelímků. Tyto detektory by měly být umístěny v místnostech, ve kterých lze očekávat zvýšené koncentrace radonu – v obývaných místnostech v nejnižším podlaží, přednostně nepodsklepených.

V průběhu topné sezony je koncentrace radonu v bytech a domech vždy zvýšená. Tudíž je lepší nechat udělat celoroční měření, které poskytne průměrné hodnoty. Za rok pak stačí poslat detektory na analýzu.

Já už pilně měřím a co vy?

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás
Mapa: Státní ústav radiační ochrany


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑