Pardubice podle vás


Nejdůležitější momenty Pardubic roku 2014

30.prosinec 2014 20:43

Nejdůležitější momenty Pardubic roku 2014

Rok 2014 se v Pardubicích nesl zejména v duchu zahájení investičních akcí a komunálních voleb.

Bourání torza nedostavěné haly

Hned na počátku roku se řešila demolice nedostavěné sportovní haly u Tyršových sadů, jejíž stavba skončila roku 1989. Samotné demolici ale předcházely spory ohledně likvidačních cen, které opět upozornily na jméno kontroverzního úředníka Jiřího Čáně. Město si díky tomuto kroku přišlo na částku zhruba 100 tisíc korun.

Více: Přípravné práce odstartovaly: torzo haly půjde k zemi

Rekonstrukce třídy Míru: špatně položená dlažba i málo zeleně

Na počátku března se naopak začalo stavět. Liberecká společnost Syner převzala do svých rukou třídu Míru. Podle odhadů by rekonstrukce měla skončit v termínu, a to na konci února roku 2015. V souvislosti s třídou Míru se nejčastěji řešilo nájemné, špatně položená dlažba, minimum zeleně a trolejbusy, které se po ukončení rekonstrukce na hlavní třídu Pardubic opět vrátí.
Rekonstrukce třídy Míru vyjde na 120,5 milionů korun. Náklady navíc (do výše 3 milionů korun) poputují na archeologický výzkum, jež probíhal od března do poloviny září. Nyní je výzkum ve fázi digitalizace a omývání nalezených předmětů.

Více: Třída Míru: bez trolejbusů, ranveje i obchodníků?, Město nájmy snížilo, a co soukromníci?

Neziskovky vybraly rekordní částky

Neziskový sektor v letošním roce zaznamenal nejeden úspěch. Během burz filantropie, které tradičně pořádá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) se po celém kraji vybraly rekordní částky. Ty poputují na nejrůznější projekty neziskových organizací. KONEP, který letos oslavil deset let, stojí také za deklarací společensky odpovědného politika, v níž se zákonodárci Pardubického kraje zavázali, že budou podporovat neziskový sektor.

Více: Poslanci a senátoři společně diskutovali o neziskovkách, Den D” ve znamení charity

Letiště získalo status první kategorie

V květnu také slavilo pardubické letiště. Po více než čtyřech letech dokončilo proces akrediace a získalo tak status první kategorie. Na letišti se mělo v letošním roce také začít stavět. Výběrové řízení na výstavbu nového terminálu ale nevyneslo vítěze. Do cenového stropu 305 milionů korun se totiž žádný z přihlášených subjektů nevešel.

Více: Letiště získalo status první kategorie

Fúze sloučila pět nemocnic

Červenec přinesl zásadní moment v podobě fúze všech pěti nemocnic Pardubického kraje. Společně by tak měly tvořit roční obrat ve výši 3,5 miliard korun. Spojení nemocnic provázely ale i mnohé protesty a obavy ze snížení transparentnosti.

Více: Línek představoval harmonogram fúze nemocnic

Rekonstrukce Tyršových sadů přinesla další kácení

V létě započala další revitalizace, a to v podobě Tyršových sadů. Revitalizace oproti původnímu plánu vyjde díky spodní vodě a tedy nutnosti budování vrtných studní o zhruba 2 miliony korun dráže, tedy na 107 milionů. Kácení se v Tyršových sadech na základě rozhodnutí příslušných orgánů nevyhnulo na 79 stromů. Deset jich bylo pokáceno již na jaře, zbytek v listopadu.

Více: V Tyršových sadech začalo kácení stromů, Graficky: Rozpočet rekonstrukce Tyršových sadů

Komunální volby vyhrálo ANO

Září a počátek října se neslo v duchu volebních kampaní. Do zastupitelstva města Pardubic kandidovalo celkem sedmnáct politických subjektů, do zastupitelstva se jich dostalo devět. Koalici spolu vytvořily ANO, ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Pardubice. Do funkce primátora byl zvolen lídr pardubického ANO a již bývalý ředitel Rozvojového fondu Martin Charvát. Posty náměstků si rozebrali Jiří Rozinek (ČSSD), Helena Dvořáčková (ANO), Jakub Rychtecký (ČSSD) a Jan Řehounek (ANO). Opozici v tomto volebním období tvoří SPP, ODS, KSČM, Pardubáci a Patrioti Pardubic.

Více: ANO, ČSSD, TOP 09 a KPP se dohodly na společných prioritách

Park Na Špici nabídl příliš klenutou lávku

Mezi první úkoly nového vedení patřilo slavnostní otevření nově zrekonstruovaného parku Na Špici. Ačkoli fotografie a pochvalné komentáře nové lávky přes řeku Chrudimku v létě zaplavily sociální sítě i média, vyskytla se od té doby nejedna stížnost na její tvar ztěžující schůdnost pro určité skupiny osob.

Kultura: skauting, šachy i Larischova vila

Kultura v letošním roce nabídla opět mnoho premiér Východočeského divadla. Mezi ty nejnovější patří Kavkazký křídový kruh či Mezi nebem a zemí. Pro filmové fanoušky tu stejně jako v minulých letech bylo připraveno promítání v letním kině. Kde a zda bude letní kino promítat i v následujícím roce je zatím otázkou.
Významné jubileum 100 let oslavil v říjnu skauting v Pardubicích, o pár měsíců dříve si výročí „střihl” také Mezinárodní festival šachu a her CHZECH OPEN. V Pardubicích se pravidělně koná již 25 let.
Těšit se mohli i milovníci historie, v září se návštěvníkům otevřely dveře Zámečku Pardubice neboli Larischovy vily.
Tradičně se konaly i známé akce jako Zlatá přilba, Velká pardubická či Perštýnská noc.

Více: Kavkazský křídový kruh je moderním pojetím biblické legendy, Mezi nebem a zemí: Duchařina, která baví

A jaký byl váš rok?

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑