Pardubice podle vás


Názor: Stinné stránky Rio parku. S výhrůžkou jde všechno lépe

22.srpen 2016 20:00

Názor: Stinné stránky Rio parku. S výhrůžkou jde všechno lépe

Názor zastupitele MO I a člena atletického klubu AC Pardubice Filipa Sedláka k Olympijskému parku Pardubice. Své názory nám můžete zaslat i vy na info@pardubicepodlevas.cz.

Pardubický olympijský park pomalu skončil a než se začnou rozlehat rány způsobené bitím v prsa našich politických představitelů, že to oni to celé vymysleli, a než si začnou připínat pomyslné metály, tak Vám všem chci něco říct a závěrem vedení města k něčemu vyzvat.

Vše, co píšu, je nutné nahlížet skrze prizma, že pro rodiče a děti a obecně pro návštěvníky byl tento projekt velice pestrá podívaná s možností si spoustu atrakcí i vyzkoušet. Pokud tedy nebyla v programu chyba a kapela, která má hrát, hrála, a pokud avizovaná exhibice proběhla a žádný z návštěvníků kvůli ní nejel na místo, aby zjistil, že není, a nikdo mu nebyl schopen říci, proč není, tak jeho radost nezkazilo téměř nic. Pro netradiční sporty je to možnost více se dostat do povědomí lidí. Za návštěvníky bych se tedy nebál dát pardubickému Rioparku 99 % v úspěšnosti.

Odmítnutí a žádné dotace

Byl jsem u toho, když se to rodilo, a tak jsem sledoval ten trochu řízený chaos téměř od začátku. Jsem totiž členem jednoho atletického klubu, který byl osloven, zda se tohoto olympijského jarmarku chce účastnit. Stejně jako ostatní kolegové jsme byli k projektu rezervovaní. Zástupci města nám nedokázali říct nic jistě a změna stíhala změnu, ale nakonec jsme myšlenku podpořili a připojili se. Na dalších jednáních bylo uvedeno, že kluby nedostanou za celé zajištění průběhu akce nic, že s tím rozpočet nepočítá, jak to zajistí, je jen na nich. Jelikož se to sportovním klubům příliš nelíbilo, tak město přišlo s motivačním elementem, který byl vtělen do smlouvy o každoroční dotace pro zajištění chodu sportovních klubů. Je to zde uvedeno jako podmínka, že se klub zavazuje poskytnout potřebnou součinnost s městem na zajištění Olympijského parku. Když vzpomenu slova manažera projektu, že to město v podstatě dělá pro kluby, že mají možnost se zde prezentovat, tak zde město také zároveň dává nůž na krk všem klubům, které by v případě odmítnutí účasti mohly o dotaci přijít. Jen dodám, že bez dotací se dětské pohybové aktivity v této době téměř neobejdou.

Čtyři druhy pracovníků

Na organizaci celé akce byla vyčleněna část úředníků pardubického magistrátu a najata část dalších. Tito lidé měli za svou práci normální plat, i když přiznávám, že pracovali hodně přesčas, odhodlaně a zapáleně. Dostali ošacení, stravu a pojištěni byli z titulu svého zaměstnání.

Pak zde byli dobrovolníci, kteří za svou práci dostali oblečení, svačinu a oběd, byli pojištěni proti úrazu a na závěr snad mají mít nějakou oslavu jakožto odměnu.

A nakonec nejnižší kasta, které jsem byl členem i já sám. To byli de facto profesionálové, lidé přímo ze sportovních klubů, kteří se v daném sportovním odvětví pohybují. Právě tito lidé zajistili celou náplň tohoto projektu. Bez nich by to zde nemohlo vůbec fungovat. Proto je právě paradoxní, že k těmto lidem zde byl nejhorší přístup. Tito lidé nedostali ani ošacení, aby to vypadalo, že jsou členy týmu, ani nedostávali svačinu a oběd. Pitný režim si během horkého dne museli zajistit sami, když náhodou zrovna měli čas a nemuseli se věnovat stovkám návštěvníků. Neměli zajištěno žádné pojištění pro případ úrazu a co víc - za úraz, který by se stal nějakému návštěvníkovi v jejich péči, měli ručit sami. Naprostá absence zaměstnaneckého poměru také pomohla tomu, že členové sportovních klubů nemuseli dodržovat přestávky a někteří včetně mě prostě jeli v kuse.

A závěrem zmíním ještě jeden speciální případ „pracovníků“, která se na této akci politicky perfektně přiživila. Pro politiky byl tento projekt dar z nebes. Stačilo pro ně podepsat smlouvy s ČOV, rozdělit úkoly a už to jelo samo. Dále stačilo se ve vhodných okamžicích ukazovat na veřejnosti v parku a veřejná publicita je zajištěna a ruku v ruce s ní i hlasy v blízkých volbách.

Původně jen příměstské tábory

Když se akce lepila a získávala konkrétní rozměry, tak si někdo z hlavních aktérů uvědomil, že akce může propadnout, a tak je potřeba jí zajistit nějaké návštěvníky na jistotu. Těmito návštěvníky se staly děti z příměstských táborů. Přesně proto byla stanovena doba atrakcí v parku od 9 do 16 hodin. Aby se park naplnil dětmi. Nikdo tenkrát neočekával, že se akce zúčastní okolo 300 000 lidí. Bylo nám řečeno, že zde hlavně budeme pro příměstské tábory, a když přijde někdo z veřejnosti, tak chvíli počká, aby si mohl sport taky vyzkoušet. Jenže předpoklady vzaly za své. Nakonec bylo těch pár stovek dětí z příměstských táborů mnohonásobně převýšeno právě širokou veřejností.

Celá akce proběhla ku spokojenosti návštěvníků právě díky obětavé práci těch, kteří měli ty nejhorší podmínky a často zadarmo to zde odřeli jako nevolníci.

Díky prodeji hracích karet však celý projekt získal peníze navíc, a proto vyzývám vedení tohoto města, aby sportovním klubům část těchto peněz převedlo k jejich užití jako jakousi odměnu za dobře odvedenou práci. Nejen, že si to zaslouží, ale ony ty peníze právě použijí na to, aby mohly svou práci dělat lépe a nezůstala v nich jistá pachuť z tohoto projektu. Když budu mluvit za náš klub, tak díky obětavé práci posledních několika let máme tolik dětí, že nemáme kde trénovat, a to je pro nás ten největší problém, který bohužel tato jednorázová akce nevyřeší. Ale o problémech amatérského a mládežnického sportu někdy jindy.

Řeči o tom, že kluby a trenéři peníze nepotřebují, protože se sportu věnují z lásky k němu, jsou sice hezké, ale náš svět je na penězích založen a těžko pak říkat třeba dopravci, aby naše týmy odvezl na závody zadarmo jen z čisté lásky k řízení autobusu.

Zde je odkaz, který zachycuje náročnost směny v parku. Ten člověk v bílé košili jsem já a vysvětluji návštěvníkům techniku vrhu koulí. Během dne jsem tak slova o technice používal stále dokola a vysvětlovat to samé mnoha stovkám lidí v srpnovém vedru není snadné. Byly to kontinuální a ani po zavíračce nekončící davy lidí.

Závěrem uvádím, že jsem rád, že se akce uskutečnila, protože se ukázalo, že když se chce, tak jde vážně všechno. Navíc v očích široké veřejnosti, která se sem jen přišla pobavit a neřešila pozadí, to bylo vážně velice zajímavé. Nevadí mi akce samotná, ale přístup města k těm, kteří tomu celému dali právě ten smysl. Pokud má být nějaké příště, tak minimálně za sebe požaduji férový přístup ze strany vedení města.

Fotografie: Redakce


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑