Pardubice podle vás


Názor: Ponechat lokalitu Červeňák bez jakékoli ochrany je nerozumné

25.Únor 2016 21:18

Názor: Ponechat Červeňák bez jakékoli ochrany je nerozumné

Vyjádření Jana Linharta, zastupitele města a předsedy spolku Zelená pro Pardubicko, ke stanovisku Karla Haase k lokalitě vojenského prostoru neboli Červeňáku. Své názory nám můžete zaslat i vy na info@pardubicepodlevas.cz.

Jsem rád, že se ve většině bodů a zásad ohledně lokality Přírodní park Červeňák s panem zastupitelem Haasem shodujeme, pouze jednu věc chci uvést na pravou míru. Pan zastupitel straší občany, že vyhlášením tohoto území územím se zvýšenou ochranou přírody se naruší zásadním způsobem možnosti aktivit v tomto území.

Musím konstatovat, že pan Haas nemá pravdu a ve svém článku uvádí i polopravdy, jak se mu to hodí. Například uvádí, že se bude muset žádat orgán ochrany přírody o svolení při pořádání úplně všech akcí (sportovních, turistických, dětských i jakýchkoliv jiných). Není to pravda, v návrhu opatření se mluví o nutnosti získat vyjádření orgánu ochrany přírody u pořádání hromadných akcí. To jestli si tam nějaká skupina půjde zaběhat nebo skupina turistů udělá výlet vůbec žádnému povolení nepodléhá. Naopak je logické a správné, aby stavební úpravy mezi něž patří i zřizování odpočívadel nebo vybudování cyklostezky podléhaly vyjádření orgánu ochrany přírody, stejně jako se k tomu musí vyjádřit například stavební úřad.

Co je ale zásadní, jedná se o návrh stanovení ochranných podmínek. No, a protože je to návrh, je možno o podmínkách diskutovat a najít společný kompromis. Přivítal bych tedy konstruktivní návrh pana zastupitele Haase, ve smyslu, že hromadnou akcí se myslí 100 a více účastníků apod. Ponechat toto cenné území bez jakékoliv ochrany se mi jeví nerozumné a nezodpovědné. Navíc tok Chrudimky v této lokalitě je již zařazen v rámci soustavy Natura 2000 jako Evropsky významná lokalita.

Ing. Jan Linhart, předseda spolku Zelená pro Pardubicko
Fotografie: Jaroslav Praisler (externí odkaz) (nové okno)

Neudržované louky na pravém břehu Chrudimky

Louky

Menší jezírko


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑