Pardubice podle vás


Názor: Každému přidat, nikomu nevzít. Volby v Pardubickém kraji jsou učiněná nuda

04.říjen 2016 19:20

Názor: Volby v Pardubickém kraji jsou učiněná nuda

Pravděpodobně zažíváme nejnudnější kampaň, kdy po sobě střílí maximálně Jan Řehounek a Martin Netolický kvůli nápadu vystavět novou krajskou nemocnici na zelené louce. (A do toho se občas vloží Filip Sedlák se svým jiskrným postřehem.)

Politické strany a hnutí kandidující do krajského zastupitelstva mají programy, které zběžným pohledem se podobají jako vejce vejci. Hodně stran (čest vzácným výjimkám) totiž chce mít lepší silnice a lepší zdravotnictví a lepší… Zkrátka každému přidat, nalít všude peníze, nikomu nevzít, nikde nešetřit. Vždyť jsme nejméně zadlužený kraj! Tak nejlepší to bude naslibovat toho hromady. Docela jednotvárné, ne?

Ale naprostým vrcholem nudy byla debata v České televizi. Velkou chybou byl výběr tématu, které bylo na hony vzdálené od skutečných problémů kraje. Málo míst v domovech pro seniory je to, co trápí nejvíce obyvatele kraje? ČT se odvolává na průzkum STEM/Mark a Median, že sociální bydlení je to, co “hoří” v Pardubickém kraji. Debata to byla ale tak nudná, že i “homo politicus” musel usnout.

A politický “bizár” jsem zažil, když jsem se díval na Východočeskou televizi. Moderátorka uváděla kandidáta, a dlouze hovořila o jeho hvězdném ZNAMENÍ! Prý je štírem, což znamená... už ani nevím, možná něco o tvrdohlavosti. Kandidát s definicí znamení dokonce i souhlasil. Doufám tedy jen, že nejsou lidé na světě, kteří vybírají kandidáty podle toho, kdy se kdo narodil.

Ale ještě více bizarní je tvrzení psané na billbordech hnutí Osobností Pardubického kraje: Zastavili jsme migranty. Toto hnutí tvoří mimo jiných SPO a v čele mají Jaromíra Duška. Takže pokud si vzpomínáte na minulé volby, jsou to Zemanovci a Dušek je známý svým songem Jaromír Dušomír a taky tím, že je radním kraje odpovědným za dopravu. Ale nevím o tom, jak zastavil migranty.

Míchání témat je takovým častým nešvarem krajské politiky. Ono je novinářsky pikantní se zeptat na to, co si myslíte o panu prezidentovi nebo jaký máte názor na adopci dětí homosexuály, ale nemá to pro krajskou politiku žádnou vypovídací hodnotu. Krajské zastupitelstvo má sice legislativní iniciativu, tedy možnost podat návrh zákona Poslanecké sněmovně, ale v praxi se to moc často neděje a ani to nemá naději na úspěch. Proto řešit celostátní politiku na krajích je jako řešit Babiše v hospodě u piva. Nemáte vliv na to cokoli ovlivnit.

Ale jak se tedy pro někoho rozhodnout? Možná zbývá volit podle morálních kvalit lidí, a ne podle stran a hnutí. Určitě na někoho z kandidátek znáte a třeba mu i věříte. Pak ho tedy zakroužkujte. A nezapomeňte, že můžete zakroužkovat maximálně 4 kandidáty.

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás

Své názory na předvolební kampaně nám můžete zaslat i vy, a to na: info@pardubicepodlevas.cz

Názor: Volby v Pardubickém kraji jsou učiněná nuda

Názor: Volby v Pardubickém kraji jsou učiněná nuda

Názor: Volby v Pardubickém kraji jsou učiněná nuda


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑