Pardubice podle vás


Názor: Co jsou bezpečné lesy?

01.Únor 2016 20:00

Názor: Co jsou bezpečné lesy?

Názor zastupitele MO I Filipa Sedláka (Naše Pardubice) k zpřístupňování lesů radnicí. Své názory nám můžete zaslat i vy na info@pardubicepodlevas.cz.

Může mě čert vzít, když se dočtu něco o tom, že radnice „zpřístupňuje” lesy lidem? 

Copak ty lesy byly do této chvíle za hradbou nebo ostnatým drátem? Ne nebyly, vedlo jimi mnoho cest a byly navštěvované lidmi, kteří chtěli jít na procházku do lesa. Jenže když politici vědí, že nedokáží řešit důležité problémy, tak se soustředí na zeleň a začnou takzvaně dělat něco pro lidi. A to tím, že jim vykácí les a udělají z něho podhledový park. Například ve Studáneckém (dříve) lese se již kácelo asi třikrát za posledních pár let.

Další, co mě vyvádí z míry, je sousloví „bezpečný les.” Aby bylo v lese bezpečno, tak se likvidují nálety, křoviny a vůbec spodní patro lesa, které tvoří jeho další generaci a která měla tu drzost vyrůst si bez povolení a bez dotací. Marně vzpomínám na to, kdy v lese někdo někoho přepadl nebo snad zabil. Ovšem věřím, že jedna vražda v lese by měla za následek jejich totální likvidaci v boji za bezpečnost. Pokud by snad na někoho spadl strom, tak by vznikla hysterie srovnatelná s fámami o uprchlících. Ovšem přes fakt, že každým rokem na silnicích zahyne okolo 700 lidí se přeneseme s pouhým konstatováním a jednoduchým smířením.

Hned jak se lesy pořádně prořežou, tak se zase z jiného konce začne řešit, že ubývá zvěře, protože se bažanti, koroptve, zajíci a další nemají, kde schovat. A mezitím, co je za mrazivých dnů dobře vykrmený pejsek nahání po polích a vymetených lesech, tak se plánují zákony a na ně navázané dotace, jak zvěř do krajiny vrátit. Jedním slovem se dodává, že za to může úbytek remízků a nepřístupných křovin. Paradox nad paradoxem.

Filip Sedlák
Fotografie: archiv redakce


Hledáme nové stážisty

Rád/a píšeš nebo fotíš? Máš čas a chuť se věnovat tématům, která hýbou Pardubicemi?

Pokud jsi student/ka střední či vysoké školy nebo je ti do 26 let, rádi tě přivítáme do našeho týmu. Napiš nám na info@pardubicepodlevas.cz, kde se od nás dozvíš víc informací. V mailu stručně popiš svou motivaci a něco málo o sobě, přiložit můžeš také článek či fotografii na ukázku. Předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑