Pardubice podle vás


Muzejní kouzlo

12.červen 2013 14:07

Muzejní kouzlo

Sami obyvatelé našeho města i výletníci hojně navštěvují naše divadlo a (nejen) sportovní akce v ČEZ aréně, já říkám proč ne, když se Pardubice prezentují jako město kultury a sportu.

Ovšem skvostné muzejní prostory na Pardubickém zámku zejí často prázdnotou a to i přes to, že jsou plné zajímavých exponátů, fotografií a artefaktů z dob dávno i nedávno minulých. Přitom návštěva muzea se vždy považovala za stejně významnou společenskou událost jako právě návštěva divadla či kina. Nezbytně nutnou pro udržení obrazu kulturně uvědomělé rodiny, která vzdělává své děti. Navíc taková návštěva muzea neklade žádné nároky na rodiče, stačí, pokud umí číst a rázem se stávají „odborníky“. Popisky exponátů jim pomohou při odpovídání na dětské všetečné otázky. Tak kam se vytrácí ty víkendové rodinné návštěvy muzeí?


Východočeské muzeum má podle mého určitě co nabídnou nejenom svým příležitostným návštěvníkům, ale i těm stálým. Ovšem mám dojem, že v poslední době na to Pardubáci zapomínají. Zajít na romantickou procházku na zámecké valy, to už ne. Dle průzkumu ze svého okolí jsem zjistila, že kroky většiny místních vedou častěji právě tam, než do útrob zámku.


I když to je právě škoda. Různorodé sbírky skrývající se v renesančním skvostu Východních Čech uspokojí jistě všechny věkové kategorie i obě pohlaví – doby, kdy VČM nabízelo v rámci svých stálých sbírek jen pohledy (ano, opravdu ty poštovní) a nějakou tu rytířskou zbroj, již dávno minuly. Od hraček a mašinek, přes oku lahodící motýlí křídla či voňavou výstavu o historii kaváren a cukráren, 90-ti let hokeje v Pardubicích, Kelty, historické zbraně, počátky ploché dráhy, až po tradiční vánoční výstavu betlémů... A mnoho se pro návštěvníky ještě připravuje.


Davů se zrovna obávat nemusíte. Výjimkou jsou pouze akce bez nutnosti platit vstupné, třeba v rámci Muzejní noci, která se koná každoročně v květnu a to nejen v Pardubicích.


Snad se někdy potkáme na prohlídce…

Zlata Bauerová, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑