Pardubice podle vás


Můj romantický příběh: Komedie bez iluzí

02.Únor 2015 17:52

Můj romantický příběh: Komedie bez iluzí

Po příjemně milém Nefritovém škorpiónovi příšla neotřelá moderní komedie s pravdivým a nepřibarveným náhledem na svět.

Věčné téma muži kontra ženy

Skotský dramatik D. C. Jackson napsal hru Můj romantický příběh v roce 2010 a dílo se téměř okamžitě stalo hitem, který obletěl svět. Komedie přináší dva rozdílné úhly pohledu na stejnou situaci – jeden mužský a druhý ženský.  Zatímco Tom, který čerstvě nastoupil do práce, s novou kolegyní Amy stráví noc, protože je snazší hledat důvody pro než důvody proti, Amy to bere jako nutnost ukázat, že je schopna mít vztah. Hra je tak jakousi sondou do života lidí po třicítce, která nakonec končí poměrně netradičním happyendem. Oba hlavní hrdinové do svých postojů reflektují své bývalé lásky, které na ně měly výrazný dopad.

Nepřikrášlená realita

Uvedení ostravského Divadla Petra Bezruče zrežíroval Daniel Špinar. Hra se zakládá na brilantní práci s textem, který vtipně, avšak pravdivě a krutě, komentuje postoje rozdílných osobností ke vztahu a soužití. Právě v pravdivosti se skrývá onen vtip, kdy se divák často směje nad absurditou situace, i když si posléze uvědomí, jak trefná ta poznámka je. Hra si nebere žádné servítky, podává realitu tak, jak je, a rozhodně nedává prostor iluzím. Situace jsou často groteskního rázu, ale i tak si zachovávají realistickou tvář. Inscenace má jasný smysl i pointu a je zkrátka trefná.

Interpretace na jedničku

Jasně nejvíce prostoru mají ústřední hrdinové - jednatřicetiletý Tom a třiatřicetiletá Amy. Herectví všech účinkujících je tak akorát přestylizované, že to podporuje ráz grotesky a zároveň v civilním tématu nepůsobí nepřirozeně. Jak Onřej Brett, tak Tereza Vilišová požadavky svých postav zvládají skvěle, Vilišová je na jevišti trochu výraznější. Oba protagonisté herecky vystihli kontrast mezi jejich naivními já, jak na ně pohlíží ten druhý, a hořkými „skutečnými“ já, když jsou v pozici vypravěče. Tereza Vilišová za roli Amy získala prestižní Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie.
V dalších rolích účinkovali Petra Kocmanová, Albert Čuba a Markéta Haroková, jejichž výkony byly nepochybně kvalitní, ale ztvárněné postavy mají minimální prostor.
Statická scéna je neměnná a má po celou dobu podobu vestibulu společnosti, kde postavy pracují. Isncenace využívá i prostoru za scénou, což působí výtvarně zajímavě. Autorkou výpravy je Lucia Škandíková.

Tleskám, tleskáš, tleskáme

Komedie Můj romantický příběh je svým nekonvenčním a realistickým pohledem na vztah muže a ženy dílem trochu kontroverzním, ale v podání Divadla Petra Bezruče bezesporu kvalitním. Hře dominují lyrické pasáže soustředící se na postoje a pohnutky hlavních hrdinů, jednotící dějová linie je přímá, neklikatá a jako celá hra bolestně pravdivá. Můj romantický příběh nenabízí jemný humor, ale hořce ironickou skutečnost, která má groteskní ráz a působí komicky. I přes lehkou nadsázku hra neztrácí realistickou tvář. Inscenace je sice delší, ale divák se ani chvíli nenudí, naopak se celou dobu skvěle baví. Titul spojuje žánr komedie se sociálním dramatem a toto spojení patří k tomu nejlepšímu, co letošní GRAND Festival smíchu nabídl.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: P. Hrubeš/Divadlo P. Bezruče, Ostrava


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑