Pardubice podle vás


Vznik a současný stav městských obvodů

24.Únor 2013 22:00

Vznik a současný stav městských obvodů

Problematika městských obvodů je předmětem diskuze již od devadesátých let. Vznik městských obvodů v Pardubicích je spojen s rokem 1991. Jejich význam spočíval především v zabránění dělení Pardubic na samostatné obce. Vznik městských obvodů probíhal postupně, završen byl v roce 2006.

Přístup politiků k městským obvodům se stále proměňuje. Poslední dobou převládá na magistrátu tendence odebírat kompetence městským obvodům. V hojné míře se vyskytují názory, že by bylo vhodné městské obvody zrušit úplně.
Postoj zastupitelstva se zatím vykrystalizoval v odebrání stavební a sociální pravomoci městským obvodům. Tyto pravomoci byly přesunuty na Magistrát města Pardubic a do krajské pobočky Úřadu práce České republiky.

Problematika městských obvodů se dotýká každého občana Pardubic. Mezi nejčastější otázky veřejnosti patří rozdělení kompetencí mezi město a obvody. Na jedné straně se objevuje názor tyto pravomoci minimalizovat, na straně druhé je však vznesen požadavek k jejich rozšíření. Stejně důležitá je však i otázka, zda v případě zachování městských obvodů zachovat i jejich stávající územní členění.
Kde však je pravda a co je pro nás nejvýhodnější?


Pro a proti

Co je pro nás lepší? Městské obvody, které dokážou lépe porozumět potřebám jednotlivých částí města, nebo tzv. přenesená působnost, která by řídila chod všech částí centrálně? Obojí má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Každý obvod ví nejlépe, co by se v dané době mělo akutně opravit a kde je potřeba v zimě sypat chodníky. Naopak přenesená působnost by zmenšovala riziko, že některé části města budou upřednostňovány před ostatními a dostanou tak i větší podporu.

Více čtěte zde: Pro a proti


Referendum o městských obvodech

Na počátku roku znovu vzplanul boj o zachování městských obvodů. Současná vládnoucí koalice, která se skládá z SPP, ČSSD, Pardubáci a TOP 09 je pro zrušení městských obvodů.
Nyní vyvstala otázka nad uspořádáním referenda, o kterém hlasovalo zastupitelstvo města na svém zasedání 22. ledna. Rozkolem mezi zastupiteli byla především formulace otázek referenda.

Referendum se nakonec bude konat ve čtvrtek 13. června 2013. Tento den si i Vy budete moci položit otázku. Souhlasím s členěním statutárního města Pardubice na městské obvody?

Více čtěte zde: Referendum o městkých obvodech 


Co všechno si můžeme na městském obvodu obstarat?

Městský obvod vydává řadu povolení, jako jsou například stavební povolení nebo povolení ke zřízení vjezdu k rodinnému domu. Zajišťuje ale i mnohé další.

Více čtěte zde: Co si lze zařídit na městském obvodě


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑