Pardubice podle vás


Mikrobus jezdí zkušebně k poliklinice na Višňovce

09.prosinec 2014 18:15

Mikrobus jezdí zkušebně k poliklinice na Višňovce

Od včerejška až do čtvrtka 18. prosince jezdí v Pardubicích ve zkušebním provozu nová polookružní linka číslo 20 ve směru Hlavní nádraží – Rokycanova a zpět. Je obsluhována zapůjčeným minibusem na stlačený zemní plyn STRATOS LF 33 CNG, taktéž ve zkušebním provozu. Dopravní podnik tak, obrazně řečeno, „zabil dvě mouchy jednou ranou“ – vyslyšel volání pacientů višňovské polikliniky na severním konci Rokycanovy ulice po dopravním spojení a spojil to s otestováním malokapacitního autobusu na stlačený zemní plyn v pardubickém městském provozu.

Šetří náklady a je ekologický

Minibusy, jakožto i pohon na CNG, jsou v oblasti městské hromadné dopravy sílícím trendem. Provoz minibusů, jejichž obsaditelnost je kolem třiceti míst (do klasických „velkých“ autobusů se vejde kolem devadesáti lidí), je vhodným doplňkem MHD v méně vytížených směrech, kde šetří náklady. Ekonomickým plusem je i provoz CNG autobusů, který je levnější než provoz klasických naftových a navíc mají plynobusy i další nepopiratelnou výhodu – jsou ekologické, při spalování zemního plynu totiž nevznikají žádné prachové částice a úroveň emisní zátěže je nižší než u naftových motorů. Do Pardubic zapůjčený vůz (od firmy SKD Trade) by měl spojit výhody malokapacitního autobusu s přednostmi vozidla na stlačený zemní plyn. Plnicí CNG stanici má dopravní podnik k dispozici v dukelské vozovně; součástí vozového parku pardubické MHD je totiž 22 „velkých“ autobusů na stlačený zemní plyn.
Cestující se „dvacítkou“ mohou svézt zdarma. Linka jezdí v půlhodinovém intervalu od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na tři, a to pouze ve všední dny. Jízdní řády lze nalézt na stránkách DpmP.
Jen pro úplnost dodejme, že linka 20 se v Pardubicích v historii zatím nikdy neobjevila a budeme muset počkat na vyhodnocení zkušebního provozu, zda se „dvacítka“ stane pevnou součástí pardubické MHD. Jednalo by se také o první pardubickou linku, obsluhovanou malokapacitními autobusy.

Jaroslav Praisler, redaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Dopravní podnik města Pardubic


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑