Pardubice podle vás


Mezinárodní den kávy - ideální den pro kávový dýchánek

01.říjen 2013 18:23

Mezinárodní den kávy -  ideální den pro kávový dýchánek

Možná jste to nevěděli, ale 1. říjen je oficiálně ustanovený jako Mezinárodní den kávy. Cappuccino, espresso, latté, frappuccino, všechny tyhle druhy kávy dnes mají svůj den.
S kávou často většina z nás startuje nový den a podle průzkumů jí dokonce dáváme přednost před čajem. I když si povzbuzující nápoj často dopřáváme v práci, nic se nevyrovná okamžiku, kdy si kávu vychutnáváme v pohodlí domova ve společnosti rodiny nebo dobrých přátel.
Káva, to je i umění - říká Vám něco Latté art? Aneb jak jinak dnes vyjádřit vaši lásku ke kávě než právě srdíčkem... Určitě jste je viděly – povedené, anebo nepovedené. Řeč je o obrázcích, které baristé tvoří do kávové pěny caffé latté, cappucina anebo espressa machiato. Celé umění je v tom, správně nalít mléko s mikropěnou do espressa tak, aby na jeho kávové čepičce vytvořilo obrazec kýžený obrazec. V českých kavárnách s latté artem baristé stále ještě koketují. Někdy dostanete kávu s motivem srdíčka, ale tím to většinou končí. Samotný motiv je velice prchlivý – kávu je nutné servírovat prakticky ihned.
Největší oslavy tohoto „kávového dne“ již tradičně probíhají v Brně. Kdo má moravskou metropoli trochu z ruky, ale chce se o historii a způsobu pěstování kávy dozvědět víc, zajděte určitě v sobotu na akci Prague Coffee Festival. V Novoměstské radnici na vás kromě ochutnávek, workshopů a přednášek o kávě čekají také domácí dorty, koláče a další sladkosti.
Na Prague Coffee Festivalu bude mimo jiné k vidění ukázka kávového obřadu v Etiopii, ze které pochází první zmínky o kávových zrnech. Její domorodí obyvatelé zrna žvýkali pro povzbuzení těla a duše. Do Evropy se ale káva dostala až kolem 17. století. Její vliv na lidský organismus byl pak popsán až začátkem století devatenáctého. Tehdy německý vědec Ferdinand Runge v kávových semenech definoval alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost některých orgánů jako jsou srdce, mozek, nervy, ledviny či svaly.

Káva a Pardubice

A kam vyrazit v Pardubicích? Jistě Vás inspiruje článek mé kolegyně o nejlepších kavárnách v našem městě s příhodným názvem Přijďte strávit podzimní odpoledne do kavárny!
Oslavte Mezinárodní den kávy... A jak jinak než kávou!

Zlata Bauerová, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑