Pardubice podle vás


Mezi nebem a zemí: Duchařina, která baví

07.prosinec 2014 19:17

Mezi nebem a zemí: Duchařina, která baví

Zatímco venku zuří lítý boj o vánoční dárky, Východočeské divadlo nezahálí a pilně zkouší – připravuje totiž svoji další premiéru, a to drama Kavkazský křídový kruh. Ještě předtím však divákům stihlo představit jednu novou komedii.

V tom domě straší!

Inscenace Mezi nebem a zemí (Spirit Level) současné britské dramatičky Pam Valentine se s českým publikem setkala už několikrát, na své repertoáry si ji vybralo například ostravské Divadlo Devítka či městské divadlo v Karlových Varech. Děj komedie se točí okolo venkovského domu v Hampshiru, na který se přicházejí podívat manželé Willisovi, aby mohli uvažovat o případném pronájmu onoho domu. Sídlo však své obyvatele už má – jsou jimi duchové Susie a Jacka Cameronových, kterým dům patřil, když byli oba ještě naživu. Mladí nájemníci ale mají hluboko do kapsy a Simon Willis navíc doufá, že by se mohl stát stejně slavným spisovatelem jako Jack Cameron, a tak místo toho, aby je jako všechny předchozí nájemníky vypudili, přebírají nad nimi duchové ochranu.

Dušková po dvou letech opět válí

V Pardubicích se režie ujala Kateřina Dušková, z jejíž režisérské dílny zde pochází Don Juan (premiéry 1. a 2. prosince 2012), a její práce rozhodně nezklamala. Zatímco na Malé scéně ve dvoře se dobré komedie úspěšně množí, uvést na velké scéně poctivou činoherní komedii s neotřepaným tématem, chytrým humorem, který nepůsobí levně, a ještě ke všemu závěrečnou myšlenkou, která má hlavu i patu, se pardubickému divadlu nepovedlo od roku 2009, kdy Shafferovu Černou komedii zrežíroval Zdeněk Dušek (podobnost jména s výše zmíněnou režisérkou je patrně čistě náhodná, v umělecké branži se to Dušky jenom hemží).
Dušková prokázala dobrý čich na obsazení už při realizaci Dona Juana, zde tento um předvedla dvojnásob.

Obsazení jako sázka na jistotu

Do role ducha zesnulého spisovatele Jacka Camerona obsadila Petra Dohnala, který předvádí vyrovnaný uvolněný výkon. Svůj civilní projev neztrácí ani ve finálovém monologu, u kterého by leckterý herec snadno sklouzl k patosu. Navíc jeviště zaplňuje hereckým charismatem. Dohnal je jednoznačným tahounem představení.
Svému hereckému muži zdatně sekunduje Petra Janečková jako Jackova manželka Susie, které role evidentně sedla a divákovi se chce zakřičet: „Ano, toto je ta Petra Janečková, kterou známe a máme rádi.“ Janečková je zkrátka výborný bavič s citem pro interpretaci vtipných replik, dočkáme se zde však také její vážné tváře, kterou herečka zvládá neméně dobře.
Mladý manželský pár Flic a Simona Willisovy ztvárňuje Martina Sikorová s Petrem Borovcem. Borovec se ve svém projevu znatelně zlepšuje, v komedii působí civilně a uvolněně. Sikorová opět dokazuje, že vedle muzikálu bravurně zvládá také činohru.
Vedle zmíněného hereckého kvarteta, na něž je soustředěna většina pozornosti, obsazení doplňuje hostující Tomáš Lněnička jako realitní makléř Mark Webster, který možná oproti hlavní čtveřici není tak přirozeným činohercem, zato je jeho role nejnáročnější na jevištní pohyb, s čímž si Lněnička poradil (roli alternuje Radim Madeja j.h.). Dále účinkuje Dagmar Novotná v roli Fliciny matky a Romana Chvalová jako Strážný anděl, která s sebou přináší pár vážně vydařených vtípků.

Komu by se bílá nelíbila – zvláště když jde o duchy

Jako správná duchařská komedie obsahuje inscenace pár rekvizitářských a scénografických vychytávek, které dotvářejí dojem všudypřítomného nadpřirozena. Představení je rovněž náročné na koordinaci a jevištní pohyb a z těchto složek také částečně pramení ona komika.
Scéna, jejímž autorem je Pavel Kocych, je laděna do bílé a obejde se bez velké přestavby. S bílou barvou pracovala také kostýmní výtvarnice Kristina Matre Křížová. Jednotlivé obrazy jsou odděleny hudbou Petra Piňose a některé předěly se neobejdou bez projekcí, které hodnotíme jako jediný nežádoucí prvek představení.

Komedie, která stojí za to!

Komedie Mezi nebem a zemí má velmi laskavé vyznění, které se na konci sice trochu mění v kýč, ale díky těm trefným neohraným a hlavně nečekaným vtípkům to celé inscenaci snadno odpustíte. Navíc si z ní divák odnese i nějaké to ponaučení. Nápaditý a přívětivě laděný text by pochopitelně zněl úplně jinak nebýt skvěle vybraného obsazení. Ano, Kateřině Duškové se podařilo vrátit na prkna Městského divadla skutečně dobrou komedii.

Jana Sekerová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Leoš Skokan/Východočeské divadlo


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑