Pardubice podle vás


Mechováky a Perníkáře spojí 11 miliard

13.Únor 2014 11:45

Mechováky a Perníkáře spojí 11 miliard

Rivalita, která panuje mezi Pardubicemi a Hradcem Králové již odedávna, bude možná brzy zažehnána. Obě města by mohla spojit astronomická částka, kterou plánuje EU dotovat vznikající aglomeraci. Z Bruselu by mohlo do roku 2020 přijít neuvěřitelných 11 miliard korun na financování společných projektů těchto dvou měst.
Vytvořit smysluplný koncept patrně nebude nic jednoduchého, neboť mají mít všechny plány vazbu na obě města. Za účelem čerpání těchto dotací vznikly již tři pracovní skupiny. O fondech spolu budou jednat pardubický a královéhradecký hejtman, primátoři obou měst, poslední skupinou bude tým pověřených radních, zabývajících se touto problematikou.
Některé konkrétní projekty jsou již prý na stole, nicméně úředníci je zatím tají. Náměstek hradeckého primátora Vendlich se nechal slyšet, že města chtějí spolupracovat v oblasti dopravy, životního prostředí, podpory vědy a výzkumu a v sociální oblasti. Jediné, s čím bychom snad mohli počítat, je splavnění Labe mezi oběma městy pro výletní lodě.

Finanční spoluúčast měst

Všechno má však své ale. Evropské fondy patrně pokryjí většinu z nákladů na jednotlivé projekty, nicméně určitý obnos budou muset města vydat i ze své kasy. Radní se tedy dostanou do pomyslného lisu. Z jedné strany na ně budou tlačit ti, kteří budou kritizovat čerpání dotací v malé míře a druhý tábor jim bude vyčítat zbytečně velké částky na doplacení. Není tedy divu, že politici z nabízených miliard nejsou až tak nadšení. Celou situaci komplikuje fakt, že nás na podzim čekají další komunální volby, a tak si tento horký brambor předají z rukou do rukou staří a noví úředníci a pojede se „od znova”.

Čeho se dočkají Pardubice?

Není pochyb o tom, že ve městě perníku je dost míst, které by si zasloužily rekonstrukci nebo úplné přepracování, ať už je to areál bývalé továrny Prokop, Tesla či zastaralý fotbalový stadion. Těch se ale dotace pravděpodobně nedotknou. Vítanou studií by byla již řadu let avizovaná cyklostezka spojující obě krajská města, už zmíněné splavnění Labe či vybudování dalších nových prostor pro pardubickou a hradeckou univerzitu. To jsou projekty, které by evropské fondy mohly zainvestovat.

Důležitou roli by v následujících letech měla hrát občanská sdružení, hnutí, iniciativy a jiné organizace, které by měly dohlížet na průběh čerpání a zamezit tak zbytečnému vyhazování peněz a předraženým stavebním zakázkám.

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie (Labe mezi Pardubicemi a Hradcem Králové): Plavání - info

Související články


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑