Pardubice podle vás


Limonádový Joe má přesnou mušku i smysl pro humor

03.září 2015 21:46

Limonádový Joe má přesnou mušku i smysl pro humor

První zářijový den kromě nového školního roku odstartoval také divadelní sezónu 2015/16. Ve Východočeském divadle se začínalo již interiérovou premiérou posledního titulu ze sezóny loňské, který byl uveden na Kunětické hoře a kterým není nic jiného než muzikálová parodie Limonádový Joe. Celý tým divadelních redaktorů PPV bohužel v červnu skolila nemoc, a proto vám přinášíme recenzi na interiérovou verzi.

Westerny, to je naše gusto

Arizonské město Stetson City si žije svým životem provoněným whisky a střelným prachem. Jisté vzrušení přichází ve chvíli, kdy se vrací dcera místního rančera Winnifred a současně s ní přijíždí do města padouch Horác alias Hogo Fogo, hledaný ve čtyřech státech. Naštěstí má kromě zlosynů Divoký západ i své hrdiny. Právě jedním takovým je Limonádový Joe – charismatický mstitel bezpráví, který pije zásadně Kolaloku a k lihovině ani nepřičichne.

Westernová podívaná po česku pochází z pera Jiřího Brdečky, divadelní adaptace jeho románu dala vzniknout nejprve divadelní hře a následně i kultovnímu filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera v režii Oldřicha Lipského. Roli pistolníka se zářivým úsměvem, který nikdy nemine, tehdy ztvárnil Karel Fiala. Hlavně díky tomuto legendárnímu snímku se hity jako Arizona nebo Whisky, to je moje gusto staly tradičním zpěvníkovým inventářem. Limonádového Joa v novějších texaskách uvedlo v roce 2007 Hudební divadlo Karlín v hlavní roli s Alešem Hámou či Lumírem Olšovským. Od té doby se arizonský pistolník objevil na repertoáru mnoha divadel po celé republice, jeho posledním působištěm je právě Východočeské divadlo. Muzikál s hudbou a texty Vlastimila Hály a Jana Rychlíka měl na rondelu Kunětické hory premiéru 15. června.

Nestárnoucí gagy i živá hudba

Režie se ujal Milan Schejbal, který zde před lety pracoval na populární klasické komedii Charleyova teta. Kdo zná film, si jistě rád vyslechne nesmrtelné hlášky v neotřepané formě od nových interpretů. Inscenace totiž stojí na původním textu, který je naprosto skvěle vymyšlený. Limonádový Joe ctí žánr parodie, kdy jedna absurdně vystavěná situace střídá druhou, ovšem vše má chytrou a nijak lacinou formu. Muzikál je tak nabitý opravdu komickými situacemi, které zkrátka nezevšední. O hudební doprovod se navíc starají živí hudebníci z folkové skupiny Trdlo. Hudební čísla zaplňují celé jeviště, sbory nejsou dopouštěny a po muzikálové stránce titul působí velmi profesionálně. O choreografii se postaral Martin Pacek.

Limonádový Pejchal

Trefou do černého je typový výběr představitelů hlavních hrdinů. Neohroženého a zkrátka dokonalého Limonádového Joa ztvárňuje Josef Pejchal a bez výčitek můžeme říct, že ve chvíli jeho příchodu na scénu se představení mění v „Pejchalovu show“. Jako Joe je suverénní po herecké stránce, skvěle mu sedí stylizace díla. Musíme sice mít na paměti, že Pejchal není božský Kája, i tak ale po pěvecké stránce předvádí velmi slušný výkon. Pejchal zkrátka představení táhne.

Partnerkou mu je Veronika Macková v roli krásné Winnifred (alternuje Martina Sikorová), která opět ukazuje celý svůj herecký potenciál. Druhou ženou, která se Joemu postaví do cesty, je Tornádo Lou v podání Jany Ondruškové, jež zde vystupuje jako výrazná komediální herečka. Navíc právě její postava zpívá onen nesmrtelný song Whisky, to je moje gusto, což je nejlepší hudební číslo představení.

Roli Miloše Kopeckého, čili padoucha Horáce, si střihnul Ladislav Špiner, který naopak stylizaci dovádí do přehnaného karikování. Hodnocení jeho výkonu je záležitostí převážně osobního vkusu. Jinak má Špiner potřebné charisma i silný zajímavý hlas, jeho hudební výstupy jsou tedy velmi podařené. Bratrem ve zločinu je Špinerovi Milan Němec (alternuje Petr Dohnal) jako Doug Badmen, který je tradičně bezchybný.

Sice krátký, ale zato výrazný výstup má Jan Musil jako Buffalo Bill, který během krátké epizody uchvátí diváky, za což sklízí zasloužené ovace. V dalších rolích se představili Zdeněk Rumpík, Tomáš Lněnička/Josef Láska, Petr Borovec, Aleš Alinče, Jiří Kalužný, Alexandr Postler, Jan Hyhlík a další.

Autorkou výpravy je Kateřina Baranowska, která ctí náladu divokého západu i filmovou předlohu.

Rychle cucnout Kolaloky, jde se smát

Limonádový Joe je titul, který zkrátka nadchne široké spektrum diváků. Základnu úspěchu tvoří geniální a kultovní předloha, nová interpretace však nezaostává. Setkáváme se zde se skvělým humorem, kvalitními hudebními čísly (zde znovu vyzdvihněme živou hudbu, plusové body má hra také za to, že si zazpívají všichni účinkující) a vše vychází z povedeného režijního konceptu. U Joa se prostě rádi zasmějete.

Jana Sekerová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Východočeské divadlo/Jan Faukner

Související články


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑