Pardubice podle vás


Festival dětských a mládežnických sborů rozezněl Sukovu síň

11.listopad 2013 18:57

Festival dětských a mládežnických sborů rozezněl Sukovu síň

Ve dnech 8.- 9.11. se v Pardubicích konal Mezinárodní festival dětských a mládežnických sborů. Ten dokázal, že nejen perník je typickou pardubickou tradicí, ale že také sborové zpívání je v našem městě pevně zakořeněno.
Festival má dlouholetou tradici, první se konal již v roce 1999, od té doby se pořádá vždy jednou za dva roky. Účastní se ho sbory, které patří ke špičce ve svém oboru a mohou se pochlubit množstvím ocenění z domácích i světových přehlídek. Letos se festivalu účastnilo 5 sborů z naší domácí sféry a 2 sbory zahraniční, které k nám vážily cestu až z francouzské Normandie. Obvykle se festival koná od pátku do neděle, letos se však kvůli nižším dotacím musel festival omezit na pouhé dva dny.
První den festivalu patřil zahajovacímu koncertu, na kterém vystoupilo jako první nejmladší oddělení Pardubického dětského sboru, Sluníčko. Poté se představily sbory z Francie- Petis Chaneurs de Lambres lez Dounai a Airs du temps. Pardubický sbor Iuventus Cantans koncert završil svou francouzskou písní Je veux, která sklidila standing ovation celé Sukovi síně.
Festivalové sobotní dopoledne je již tradičně spojeno se souteží o cenu Miroslava Raichla, která se koná v KD Hronovická. Soutěže se účastnil Tachovský dětský sbor, následovala Jizerka Semily, DPS Canto Náchod, Bonifantes a jako poslední soutěžil DPS Iuventus gaude. Sbory byly ve svých výkonech tak vyrovnané, že úlohu porotců MgA. Tomáše Židka, Mgr. Jiřího Skopala a předsedy poroty Mgr. Milana Motla, jistě nikdo nezáviděl. Na výsledky soutěže sbory napjatě čekaly až do konce odpoledního závěrečného koncertu festivalu, kde se jednotlivě znovu přestavily skoro všechny sbory. V 7 hodin se dostalo na vyhlášení vítěze soutěže, kterým se stala Jizerka Semily pod vedením Nadie Ladkany. Na závěr si všechny sbory společně zazpívali píseň A když vy mě má panenko nechcete od M. Raichla, kterou si zadirigovala vítězná Nadia Ladkany s klavírním doprovodem Zdeňka Kudrnky.

„Myslím, že letošní ročník festivalu se velmi vydařil. Pozvání přijaly sbory, které patří k české špičce dětského sborového zpívání. PDS s nimi úzce spolupracuje pravidelně již delší dobu. Vzájemně nás to obohacuje a inspiruje k další práci. Naši francouzští hosté byli v ČR poprvé, navázali jsme, díky festivalu, nová přátelství a kontakty. V srpnu 2014 plánujeme, stejně jako letos, koncertní turné po Francii," prohlásil umělecký vedoucí PDS Zdeněk Kudrka.

Letošní ročník se opravdu vydařil, o čemž svědčí i velká návštěvnost festivalu. Někteří Pardubáci se přece jen možná trochu začali řídit heslem festivalu, a to citátem Alberta Einstena: „Konec světa bude, až přestanou lidé zpívat.“

Michaela Venclová, externí redaktor Pardubice podle vás 
Fotografie: vítězný soubor Jizerka Semily


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑