Pardubice podle vás


Letní kino uvede Oscarovou Teorii všeho

13.červenec 2015 10:41

Letní kino uvede Oscarovou Teorii všeho

Uplynulý týden v letním kině zářil padesáti odstíny šedi, ten následující bude zářit odstíny dramat, pohádek i akčních thrillerů. Opět je pro vás připravena pořádná všehochuť, jen si vybrat. Tak do toho.

Pondělí 13. července – Leviatan

Thomas Hobbes použil ve své filosofii biblickou příšeru zvanou Leviatan, aby zpodobnil, jak v jeho očích vypadá stát – jako nebezpečná stvůra ohrožující své občany, kteří ji musí poslouchat. Režisér Andrej Zvjagincev dal ve filmu příšeře lidskou tvář a nové jméno; Vadim. Starosta severského městečka, který chce připravit Koliu, majitele autoopravny, o dům, pozemek i práci. Kolia však s mocným protivníkem svede neúprosný boj – nemíní totiž nechat železnou ruku byrokracie, aby ho připravila o život, který je mu tak drahý. Drama bylo vysoce ceněné nejen doma, v Rusku, ale i za oceánem, kde si vysloužilo nominaci Akademie v kategorii nejlepší zahraniční film.

Úterý 14. července – Soudce

Trojice hereckých velikánů – Robert Downey Jr., Robert Duvall a Vera Farmiga -  předvádí spolu s režisérem Davidem Dobkinem (který je známý především pro své vynikající komedie, nikoliv dramata) neopakovatelnou podívanou. Podobnými slovy začínalo nemalé množství recenzí na snímek Soudce. Zápletka není až tak komplikovaná; právník Hank Palmer se vrací do rodného města, aby obhájil svého otce, maloměstského soudce, který je podezřelý ze spáchání vraždy. V průběhu děje ovšem odkrývá daleko složitější souvislosti, jakými jsou témata odcizení, následného sblížení a jasné poselství - že rodina je nakonec to nejdůležitější, co máme.

Středa 15. července – Tři bratři

Film Jana a Zdeňka Svěrákových nabídne klasickou českou pohádku o třech bratrech, kteří se vydávají objevit skryté taje světa. A ty skutečně objeví. Kouzlem se totiž dostanou do dějů slavných pohádek, kde musí čelit různým nebezpečím a překážkám, aby našli sladkou odměnu - lásku. V hlavních rolích se předvede Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula.

Čtvrtek 16. července – Stále spolu

Dokument Evy Tomanové zobrazuje život rodiny, která žije v maringotkách na šumavské louce. Ačkoli mají rodiče vysokoškolské vzdělání, snaží se uchránit svých devět potomků škodlivým vlivům konzumní společnosti; žádná televize, žádná moderní udělátka, dokonce ani škola. Na první pohled může atypický způsob jejich života působit idylicky, ovšem později začne vyvstávat na povrch jedna z mnoha pochybností: Jaká je skutečná cena za život mimo společnost?

Pátek 17. července – Klauni

I přes svůj název, který by mohl snímek halit do komediálního kabátu, není film skutečně žádnou komedií. Je to drama o životě, rozdělení tří nerozlučných přátel, kteří společně inscenují známou show, a jejich následném shledání. Zpracovává témata stáří, samotného procesu stárnutí, druhých šancí a ve svém podtextu nabízí i řadu filosofických otázek. Pokud se vám líbil například Občanský průkaz nebo Kawasakiho růže, Klauny si zamilujete. Koneckonců, scénář ke všem těmto filmům napsal jeden scénárista - Petr Jarchovský.

Sobota 18. července – Teorie všeho (Náš tip!)

Na řadu přichází perla týdne – Teorie všeho. Geniálního fyzika a matematika Stephena Hawkinga ztvárnil další génius, tentokrát herecký, kterým není nikdo jiný než Eddie Redmayne. Ne náhodou dostal za svůj výkon jak Zlatý glóbus, tak Oscara. Film vypráví, předvídatelně, Hawkingův příběh, ovšem spíše očima jeho ženy, Jane Hawkingové, kterou ve snímku hraje Felicity Jones. Tvůrcům trvalo celé tři roky, než Jane přesvědčili, aby svolila k adaptaci knihy, podle níž je Teorie všeho natočena. Je to dojemný příběh jedné velké lásky, kterou ani vážná nemoc nedokázala nikdy tak docela pokořit. A působí o to víc lidsky, když víte, že se skutečně stal; že se pořád děje.

Neděle 19. července – Na hraně zítřka

Po skvělém Nevědomí je tu snímek Na hraně zítřka. Co mají tyto filmy společného? Toma Cruise. A co dalšího? Pořádnou akci. Na hraně zítřka vám nabídne nejen to, ale i nápaditý a duchaplný scénář, osvěžení v podobě herečky Emily Blunt, skvělou výpravu a milé překvapení, že mix sci-fi žánru, dobrodružného a mysteriózního filmu nakonec dopadl v rukou režiséra kultovního Agenta bez minulosti, Douga Limana, tak dobře.

Anna Musilová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: 
Veronika Müllerová


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑