Pardubice podle vás


Letní kino přinese dokument o Martě Kubišové i Padesát odstínů šedi

06.červenec 2015 19:02

Letní kino přinese dokument o Martě Kubišové

Letní kino otevře druhý prázdninový týden dramatem Slepá, dále budou promítány české dokumenty a španělský povídkový film Divoké historky. Necháte se některým z filmů zlákat?

Pondělí 6. července: Slepá

Stěžejním tématem tohoto několikrát oceněného norského dramatu je příběh ženy, která náhle přišla o zrak. Díky tomu se čím dál víc noří do tajů vlastního nitra, které představují protipól reality. Ovšem režisér Eskil Vogt, severský mistr dramatu, natočil snímek natolik originálně, že se vám občas bude stávat, že spíš než jako paralelu budete představivost hlavní hrdinky vnímat jako identický odraz skutečnosti. Od začátku až do konce dokonalá hra se smysly i psychikou, učiněné umělecké dílo.

Úterý 7. července: Divoké historky

Ve dvou hodinách je divák seznámen se šesti různými příběhy, které řeší téma dnešní společnosti, její problémy a to, jak se s nimi člověk občas prostě musí vypořádat ne jako člověk, ale jako rozzuřené zvíře. Společné mají především překvapivá rozuzlení, ve kterých vynikne podstata černé komedie, kterou tato filmová série povídek nepochybně je. Argentinsko-španělský snímek bodoval na celé čáře na prestižních filmových festivalech ve francouzském Cannes i u nás doma v Karlových Varech. Získá si i vás?

Středa 8. července: Ovečka Shaun ve filmu

Letní kino opět neopomnělo zařadit do nadcházejícího týdne animovaný film. Tentokrát je jím notoricky známá ovečka Shaun. Kdo by chtěl Shaun opovrhnout, nutno zmínit, že na filmu pracovalo denně dvacet animátorů, kteří za den vytvořili pouhých několik vteřin filmu. Ten trvá pětaosmdesát minut, ve kterých vám přinese spoustu zábavy a smíchu, a to i bez toho, že by postavy musely promluvit jediné slovo.

Čtvrtek 9. července: Magický hlas rebelky (Náš tip!)

Na řadu přichází první dokument. A ne jen tak ledajaký. Režisérkou je vynikající Olga Sommerová a hlavní hrdinkou hvězda pódií i skutečného života, zpěvačka Marta Kubišová, mimo jiné signatářka a mluvčí Charty 77, před kterou totalitní režim postavil stopku, jež znamenala prozatímní konec její pěvecké kariéry. Jenže Marta to nevzdala, bojovala. A díky tomu se stala jakousi modlou, symbolem statečnosti, jejíž příběh nepochybně patří na seznam těch, které musíte znát.

Pátek 10. července: Daleko za sluncem

Další dokument, další Olga. Tentokrát ovšem ne Sommerová, ale Špátová, mladá režisérka, která realizuje krátké dokumentární filmy od svých patnácti let – a od té doby za ně také sbírá jedno mezinárodní ocenění vedle druhého. Daleko za sluncem je její nejnovější počin, jenž představuje příběh zdravotníka Aleše Bárty, který uskutečnil svoji vizi, a založil v nejchudší části africké Keni nemocnici, v níž za deset let její existence zachránili čeští a afričtí lékaři na tisíce životů.

Sobota 11. července: Interstellar

Sotva film britského režiséra Christophera Nolana Interstellar vešel do kin, už měl světový ohlas. Všichni o něm mluvili, všichni ho viděli, a ti co ho neviděli, ho vidět chtěli. Pravděpodobně proto, že se díky němu dostaneme nejenom za hranice planety Země, ale dokonce za hranice galaxie, v níž se nachází všechno, co jsme dosud jako lidstvo poznali. Navíc nás tímto neznámem provází hvězdná sestava složená ze samých Oscarových herců jako je Anne Hathaway, Matthew McConaughey, Matt Damon nebo dvojnásobný držitel zlaté sošky Michael Caine.

Neděle 12. července: Padesát odstínů šedi

Týden v letním kině zakončí dlouho očekávaná adaptace románu E L James Padesát odstínů šedi. Tento film má podobný osud jako výše zmíněný Interstellar, protože ho také všichni chtěli vidět a všichni o něm mluvili. Ovšem ne vždy v superlativech. Někteří film kritizovali, označovali ho za jeden z nejhorších snímků, které byly na stříbrném plátně kdy uvedeny, fanynky románu ho naopak vynášely do nebes jako nedotknutelnou modlu. Osobně bych řekla, že pravda bude někde uprostřed – neohromí, ale ani neurazí, a pro pohodový nedělní večer v letním kině úplně postačí.

Anna Musilová (externí odkaz) (nové okno), redaktorka portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: René Faktor

Související články


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑