Pardubice podle vás


Kunětickou horu zaplavil hliník aneb ALKO 2014

01.květen 2014 20:11

Kunětickou horu zaplavil hliník aneb ALKO 2014

Co je ALKO? ALKO znamená alobalová koule. Je to skautská akce, která se koná každý rok v dubnu na oslavu Dne Země pod Kunětickou horou. Účastní se jí převážně oddíly z Pardubic a okolí.

„Celý rok separujeme a sbíráme alobal, abychom jej pak mohli zabalit do koule. S ní – jako jeden muž (žena) – soutěžíme na různých disciplínách a navzájem měříme své síly s kamarády ze všech koutů republiky.“ – 12. Středisko Polaris

V podstatě se jedná o soutěž mezi oddíly v množství nasbíraného hliníku a v závodu se stanovišti kolem Kunětické hory. Celá akce je pod záštitou 12. Střediska Polaris, které zajišťuje celý průběh akce, zdravotníka i odvoz nasbíraného hliníku. Také umožňuje přespání ve Skautském centru na Vinici, doprovodný program během víkendu a dopravu autobusem na místo konání soutěže.

O samotném ALKU 2014

V sobotu 26. dubna v osm ráno jsme se vítězoslavně sešli s koly u zdymadla a vyrazili po cyklostezce na Kunětickou horu. Ze začátku to vypadalo, že v mlze se pod pódiem se zbytkem oddílu ani nenajdeme. Přece jen se ale počasí umoudřilo, a zatímco jsme čekali, až na nás přijde řada a začneme soutěžit, jsme se vyhřívali na sluníčku. Zapsali jsme se a nahlásili počet soutěžících v „MOZKU“ (pozn. hlavní organizační stan). Byli jsme zařazeni do druhé vlny a vyrážet na trasu jsme měli o půl jedné. Ve volném čase jsme se usadili pod stromem, vybalili svačiny a děti hrály mně utajenou hru s vypůjčeným sportovním vybavením.
Když jsme konečně o půl jedné vyrazili na první stanoviště, vyvstal první problém – ztratili jsme alobalovou kouli, bez které se zkrátka hrát nedá. Nakonec jsme ji ale našli pod stromem, kde jsme celé dopoledne seděli. Pořád jsme na tom byli lépe než druhá půlka našeho oddílu, která ztratila dítě. Ukázalo se, že ani to nebylo tak horké, protože se jim jen schoval za strom. Stanovišť bylo kolem celé Kunětické hory celkem 9. Bylo mezi nimi sestřelování plechovek tenisovým míčkem a bowling s alobalovou koulí a naplněnými PET lahvemi na lesní cestě, což jsou naprosto ideální podmínky. Z neobvyklejších soutěží mohu vybrat hod „kladivem“, rozumějte alobalovou koulí zabalenou v šátku a přivázanou na špagát. Nebo „minové pole“, které spočívalo v tom, dostat se ke své kouli a co nejméně krát přitom šlápnout na špatná „zaminovaná“ políčka. Své koordinační a týmové dovednosti jsme si vyzkoušeli, když jsme měli poslepu jen s navigátorem, pomocí jednoduchého jeřábu přepravit kouli z bodu A do bodu B. Už vím, proč se mi ty vlaky v matematických příkladech nikdy nepotkaly.
Jako doprovodný program bylo letos připraveno provizorní hřiště na ringo nebo volejbal, lakros, baseball a bubny. Ty měly velký úspěch, takže vtíravý a všudypřítomný zvuk bubnů nikdy neutichal a já ho slyšela snad ještě doma. Byla také možnost zakoupit si malinovku nebo kofolu a osmažit si v polní kuchyni bramboráky.
Na čtvrtou hodinu bylo naplánováno vyhlášení. S železnou pravidelností několika předchozích dnů začalo pršet. Zatímco jsme se snažili neúspěšně nacpat pod střechu pódia, doufali jsme, že to nebude ještě horší a domů dojedeme za sucha. Po chvíli ale pršet přestalo a tak se zbytek vyhlášení konal už za slunečních paprsků. Ve výsledku se soutěže zúčastnilo 66 hlídek (pozn. skupinka 5 – 7 hráčů) všech věkových kategorií (vlčata, světlušky, skauti, skautky i rangers).
Nasbíralo se přes 200kg hliníku a mezi účastníky byly oddíly nejen z Pardubic, ale i z Prahy, Kutné Hory, České Třebové nebo Čelákovic. Náš oddíl sice nic nevyhrál, přestože jsme aspirovali na stupně vítězů ve sběru hliníku. Našich 25kg na ně ale patrně nestačilo. Shodli jsme se ale, že jsme si to užili a na „medaile“ zaútočíme v příštím ročníku.

Kateřina Koutná, redaktorka portálu Pardubice podle vás 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑