Pardubice podle vás


Kulturní centrum, nové bydlení nebo magistrát?

05.květen 2013 21:13

Kulturní centrum, nové bydlení nebo magistrát?

Všude po světě se staly velkým hitem staré továrny přestavěné v tzv. lofty. Jedná se o vzdušné bydlení při zachování továrnické atmosféry. Byty jsou tak význačné zachováním industriálního stylu – žádné výrazné barvy a dominantním prvkem se stává kov a cihla. Co ovšem láká majitele takových bytů ke koupi?

V médiích se také objevila možnost, že by mlýny odkoupilo město a zřídilo v nich magistrát. Ovšem je tu stále léta nevyřešená dopravní obslužnost, ta bude zajisté rozhodujícím parametrem hlavně pro developery. Toto zmínil také současný majitel mlýnů:

„Výrobu stěhujeme do dalších mlýnů. Ten pardubický nepotřebujeme a navíc jeho umístění v centru pro nás nebylo z hlediska logistiky dobré,“ uvedl pro server pardubicky.denik.cz Pavel Skřivan (26.9.2012).

Město si však ani po více než půl roce od vypuštění informace o uzavření provozu v mlýnech s areálem neví rady. Ačkoliv občanská iniciativa Mlýny městu (více se dozvíte zde) by nejraději viděla převzetí mlýnů radnicí, ta ovšem tento plán zpochybňuje v rozhovoru pro bydleni.idnes.cz (29.4.2013), kde náměstek primátorky Michal Koláček uvedl:

 "V tuto chvíli není na stole možnost, že bychom mlýny kupovali.“

Není se ani čemu divit. Za poslední dobu se na město svaluje čím dál více podobných nevyužitých hal. Ať už prostory bývalé továrny Tesla nebo kasárna na Hůrkách, kde bylo úmyslem v jejich nezastavěné části vystavět bytové domy, ale z návrhu nakonec sešlo. Alespoň areál bývalé továrny průmyslníka Prokopa byla po několika požárech srovnána se zemí (více informací zde). Letos snad získá konečně město zpět objekt bývalých kasáren T.G.M. na Zborovském nám. Ty opustili vojáci na jaře roku 2011, vystřídali je hbití bezdomovci, kteří se snažili zpeněžit zbylé vybavení (např. radiátory). Teď je objekt pod dohledem hlídací agentury. V budoucnosti by měly kasárny sloužit jako budova Úřadu práce.

"Během několika měsíců město dostane do držení Masarykova kasárna. Bude docela oříšek vymyslet, co s nimi udělat, aby to mělo smysl. To bude těžké rozhodnutí. To samé je s kasárnami na Hůrkách nebo s areálem bývalé Tesly u nemocnice," uvedl Michal Koláček pro server bydleni.idnes.cz (29.4.2013).

Co je ovšem jasné je, že v květnu a červnu propůjčí majitel objektů prostory pro pořádání kulturních akcí pod názvem Automatické kulturní mlýny, které odstartují již 30.května. Toho se právě chopila iniciativa Mlýny městu ve spolupráci s Divadlem 29.

„Automatické kulturní mlýny chtějí prostřednictvím několika divadelních a tanečních představeni, koncertů, hudebních a výtvarných performancí, přednášek a workshopů, inspirovat nové pohledy na možnosti využití průmyslové architektury, která pozbyla svou původní funkci,“ uvedlo Divadlo 29 v programu na květen 2013.

Zpět na hlavní článek o Automatických mlýnech.


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑