Pardubice podle vás


Kraj vsadí na vodorovné značení. Má zajistit větší bezpečnost na silnicích

31.červenec 2015 10:10

Kraj vsadí na vodorovné značení. Má zajistit větší bezpečnost

Jednou z priorit Pardubického kraje je zvýšení bezpečnosti na silnicích. Vodorovné značení má být dalším z nástrojů, jak toho chce dosáhnout. V současné chvíli tak uvolnil potřebné prostředky, které by měly vést k novému značení na silnicích II. a III. třídy v celkové délce 630 kilometrů.

„Vodorovné dopravní značení je klíčovým prvkem bezpečnosti silniční dopravy. Vymezuje řidiči konkrétní prostor a pomáhá vozidlo bezpečně udržet na silnici. To zejména v nočních hodinách,” uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) s tím, že nové značení ocení řidiči zejména v podzimním období, a to nejen kvůli dlouhému soumraku ale i mlhám a dešti. „Je vědecky prokázáno, že lidé, zvláště ženy, při soumraku hůře reagují na překážky, mají špatný odhad vzdálenosti. Navíc jsou vodící proužky a dělicí čáry v zorném poli řidiče, na rozdíl od svislého dopravního značení,“ dodal.

Silničáři jsou nyní asi v polovině. Na nové značení používají klasické vodou ředitelné barvy i plastový materiál, který je o něco dražší, ale o to odolnější. Mezi výhody vodorovného značení kromě snazší orientace za soumraku i v noci patří také snížení nebezpečí smyku.

„Proti starým technologiím vykazuje (nové značení) drsnost, která snižuje nebezpečí smyku, např. při najetí na mokrou čáru v zatáčce za současného brzdění,” řekl ředitel Správy a údržby silnic Miroslav Němec.

Celý projekt vyjde na více než 10 milionů korun. Vedle toho kraj investuje do modernizací silnic prostřednictvím evropských peněz a národních fondů téměř 900 milionů korun. Nedávno tak například došlo k opravě křižovatky v Nemošicích.

Šarlota Šudrychová (externí odkaz) (nové okno), šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Pardubický kraj


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑