Pardubice podle vás


Kraj ušetřil na energiích, finance dále investuje

02.červen 2014 20:20

Kraj ušetřil na energiích, finance dále investuje

Pardubický kraj, který již od roku 2007, využívá metody energetických služeb se zárukou (EPC), opět ušetřil na výdajích. Celkové úspory se za loňský rok vyšplhaly na částku 37 milionů, původní deklarovaná částka úspor však smluvně činila 20 milionů. Po odečtení všech nákladů na projekt včetně splátek bance z této sumy zbylo 8,5 milionů korun.

EPC

EPC je forma technického zhodnocení majetku, po níž firma poskytující EPC nabízí zákazníkovi vypracování realizačního projektu na snížení energetických nákladů. Tyto úspory jsou smluvně garantovány.

Investice do škol

Kraj se po dohodě s jedním z poskytovatelů energetických služeb rozhodl investovat ušetřené finance do dalších opatřeních. Investice šly především do škol, a to do termostatických ventilů, zateplení, osvětlení či inovace systému přípravy teplé vody. Celkově investovaná částka činila 1 140 000 korun.
V minulém roce kraj investoval především do Pardubické krajské nemocnice, celkové investiční náklady dosáhly částky 90,6 milionů korun.
Kraj uzavřel dohodu ohledně energetických opatřeních celkem se třemi společnostmi, které se metodami energetických služeb se zárukou zabývají. Jedná se o EVČ, Siemens a společnost EMESA.

„Projekt EPC v Pardubickém kraji je největší „krajský“ projekt tohoto druhu v České republice. O jeho úspěšnosti hovoří výše skutečných úspor. Ty jsou především výsledkem dobře nastartované vzájemné spolupráce a skutečného zájmu o zvyšování hospodárnosti,“ říká o projektu Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie: Pardubický kraj - Pardubická krajská nemocnice 


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑