Pardubice podle vás


Komentář: Zůstane nakonec v Pardubicích jen pár dubů?

05.říjen 2015 18:44

Komentář: Zůstane nakonec v Pardubicích jen pár dubů?

Před pěti sty lety Vilém z Pernštejna vybudoval rozsáhlou rybniční soustavu. Tam, kde je dnes čtvrť Studánka, stál ještě před třemi sty lety stejnojmenný rybník. Vesnice Veská a Spojil stojí také na rybnících, které byly vysušeny za Marie Terezie a Josefa II., neboť se zjistilo, že orná půda vynáší víc než kapři. Vysoušely se nejen rybníky, ale i mokřady a bažiny.

Nově vytvořená pole ale tehdy nevypadala jako dnes. Každý sedlák měl své vlastní políčko, na kterém hospodařil. Hranice byly tvořeny remízky a větrolamy, a tak o nějaké erozi nemohla být skoro řeč.

Avšak za socialismu se násilím spojila pole sedláků do JZD. A masivně se prováděla meliorace a rušily remízky. Následky tohoto chování dodnes vidíme v naší české kotlině. Jasný kontrast je vidět, pokud přejíždíte hranice Rakouska nebo pokud se podíváte na satelitní mapy Západní Evropy.

A tak se nám za ta staletí proměn naší krajiny nashromáždilo pár pěkně ošklivých kostlivců ve skříni. Z apatie vůči těmto problémům nás muselo vyvést až letošní mimořádně suché období.

Současné problémy sucha

Až nyní zjišťujeme, že dotace z EU neměly proudit na cyklostezky, které končí v zemi nikoho či v kapsách korupčníků. Letos se konečně rozhoupávají politici k vyjádřením, že bychom potřebovali „zadržet vodu v krajině”. Ono ale Labe bez meandrů špatně drží vodu. Protipovodňová opatření zabraňují navíc přirozenému rozlévání řeky do okolí. A bažiny už máme leda tak na Boubíně. Vodní toky jsme nasměrovaly obvykle pomocí přímek, a tak nám voda utíká do Německa a ani se tu nestačí vsáknout. Jsme střechou Evropy, ale deště si nevážíme a neschraňujeme jej. Každý den se ztrácí hektary úrodné půdy, neboť tu stavíme montovny, překladiště, supermarkety a parkoviště.

Zkrotili jsme přírodu a přetvořili ji k užitku člověka. Příroda byla v myšlenkách lidí obvykle až na posledním místě. Myslelo se spíše na ekonomiku a čísla nahradila zdravý rozum a empatii k přírodě. Následky ale začínáme pociťovat až teď.

Je jisté, že velkohubá prohlášení nic nespraví. Musí se jednat a to rychle. Sucha budou přicházet častěji, neboť ať už si myslíme o globálním oteplování cokoli, tak je prokázáno, že průměrná teplota stoupá každým rokem. Český hydrometeorologický ústav zaznamenal, že v období mezi lety 1995-2009 bylo 14 nejteplejších let v historii měření od roku 1850. Letošní rok bude jedním z nejteplejších a překonal tak i minulý rekordní rok.

Proto se musíme připravit na sucha a nezapomínejme, že mohou také s větší pravděpodobností přijít záplavy, neboť půda po obdobích sucha vstřebává vodu velmi pomalu.

Tahle krajina potřebuje opravit

A co můžeme dělat? Vytvářet rybníky, tůně a nádrže, ochraňovat meandry a nechat řeky, ať tvoří nové. Vytvářet větrolamy a remízky, neboť tak můžeme ochránit půdu před erozí.  Zalesňovat pole, neboť kořenové systémy dokáží efektivně zadržet vodu. A hlavně by se měli občané zasadit o méně betonu v naší zemi.

Pár z vás si asi mručí při čtení tohoto článku pod vousy: „To jsou samé řečičky a skutek utek.” Samozřejmě nemusíme vůbec nic. Stačí když budeme dělat mrtvé brouky a naříkat na EU nebo na migranty, jak nám upíjejí z těch pár studánek, co tu máme. Ale břímě zůstane na našich dětech. A pokud ani ony s tím nic neudělají, pak ta naše krásná země zaslíbená, oplývající mlékem a strdím, bude oplývat pouze prachem a betonem.

Stačí když začneme u malých činů. Já jsem například dnes vysadil strom na své zahrádce, a vy můžete také. A pokud nemáte vlastní zahradu, zeptejte se politiků, zda by vám nepovolili zasadit strom či keř na obecní pozemek. A pokud ani ten nebude volný, co vám brání v tom, abyste se veřejně angažovali?

Jiří Novotný (externí odkaz) (nové okno), redaktor portálu Pardubice podle vás
Ilustrační fotografie - Nemošická stráň: 
Jaroslav Praisler (externí odkaz) (nové okno)


Podpořte nás

Vážení čtenáři,
v současné chvíli se pokoušíme získat příspěvky na naši další činnost. Rádi bychom se v budoucnosti pustili do dalších projektů, jako byly předvolební debaty, workshopy či známkování zastupitelů, na to nám ovšem chybí dostatek finančních prostředků.
Pokud k nám rádi chodíte a líbí se Vám naše práce, budeme vděční i za jakýkoli příspěvek. Stejně tak i za šíření této zprávy nebo pomoc při hledání sponzorů. Více informací naleznete zde. Děkujeme.

Za redakci,
Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑