Pardubice podle vás


Komentář: Voliči rozdali karty. Jak s nimi strany naloží?

09.říjen 2016 10:10

Komentář: Voliči rozdali karty. Jak s nimi strany naloží?

V uplynulých dvou dnech jsme měli možnost volit politiky do krajského zastupitelstva. Ne každý této možnosti využil, volit bylo jen 36,8 % oprávněných voličů. Toto číslo je v absolutní hodnotě nízké, přesto se jedná o republikový nadprůměr.

Volit byli dle průzkumů ČT převážně starší lidé, což se odrazilo v neúspěchu uskupení, která na mladý elektorát míří, a to především TOP09 s chabým 4,6% ziskem. Na neúčasti mladých tratilo též uskupení Pro otevřený kraj, koalice Pirátů, Strany zelených a hnutí Změna, které získalo 3,9 %.

Do krajského zastupitelstva tedy zasedne šest stran, níže si dovoluji nabídnout tabulku se zisky a počty mandátů jednotlivých stran, které se dostaly do čtyřicetipětičlenného zastupitelstva:

Strana či hnutí

Proc. zisk

Mandáty

ANO 2011

19,17 %

12

ČSSD

18,01 %

11

KPP

15,69 %

9

ODS

8,99 %

5

KSČM

8,36 %

5

STAN

5,62 %

3

K tomu, aby vzniknuvší vládnoucí koalice měla většinu, je zapotřebí získat 23 hlasů. Těžko nyní usuzovat, kdo nakonec do kanceláře na Komenského náměstí usedne, nicméně je jasné, že vláda bez ANO ani bez ČSSD nemůže existovat. Vzájemnou koalici těchto dvou stran si dovoluji považovat za vysoce nepravděpodobnou. Disponovali by sice většinou 23 hlasů, ale řevnivost mezi lídrem kandidátky ČSSD a ANO, mezi Martinem Netolickým a Janem Řehounkem, byla v čase předvolební kampaně tak vysoká, že nevěřím v dohodu těchto dvou subjektů. Uvidíme ovšem, jestli povolební matematika neobrousí ostré hroty vykopaných válečných seker.

Krom této velké koalice už všechny ostatní relevantní kombinace (bez KSČM) vedou ke trojkoalicím s účastí Koalice pro Pardubický kraj. K těm mají co říci menší strany, a to především Starostové, případně pak ODS.

Starostové jsou bohatá nevěsta

Tím, kdo rozhodne, jestli bude hejtmanské křeslo dále náležet Martinu Netolickému, nebo ho od něj převezme Jan Řehounek, budou Starostové, kteří svými třemi mandáty mohou přispět ke vzniku křehké většiny na půdorysu nynější koalice: ČSSD spolu s KPP a STAN mají v zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinu 23 hlasů. KPP se Starosty se ale též můžou spojit s ANO, čímž by dosavadní ČSSD vyšachovali. Tato koalice by disponovala 24 hlasy.
Osobně věřím více ve spojení ČSSD, KPP a Starostů. Koaliční vztahy mezi ČSSD a KPP nebyly provázeny nějakými významnějšími rozepřemi, společné vládnutí jim, zdá se, vyhovovalo. Pokud bude Roman Línek obratně vyjednávat, je možné, že si výměnou za spolupráci s některou ze stran domluví hejtmanské křeslo; vždyť i předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci prohlásil, že není cílem, aby měl hejtmany ve všech krajích, kde s hnutím vyhrál.

Očima ODS: Vládnout s čertem nebo s ďáblem?

Pokud by se po boku ANO a KPP zapojila do vlády ODS, disponovala by koalice pohodlnými 26 hlasy. Ochota ODS jít do takového uskupení však nebude největší, ODS s vervou paralympijského sportovce vede proti vládě Martina Charváta (ANO) boj na komunálním kolbišti v Pardubicích, spojení těchto dvou subjektů se dá ve světle těchto událostí očekávat jen těžko.
Další možné variantě, koalici ČSSD, KPP a ODS, zase neodpovídá celostátní politika těchto stran. ODS se ústy svého předsedy Petra Fialy ostře vymezuje proti politice premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nevím, zda by se tato koalice dokázala domluvit na programu.

Když se na to podíváme z nadhledu, zjistíme, že ani jedna varianta není pro ODS ideologicky průchodná. Věštím tedy ODS čtyři roky v opozici.

Varianta s komunisty

S komunisty tradičně nikdo moc do vlády jít nechce. Troufám si říct, že ani letos se komunisté do vedení kraje nepodívají, k tomu by museli ke spolupráci přimět buď dvě strany z „přední trojky“, anebo by museli utvořit čtyřkoalici, k tomu ale nenajdou dost ochotných subjektů, které by s nimi do koalice šly.

Senátní volby

Ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky do druhého kola postoupili zcela dle očekávání Miluše Horská, která mandát obhajuje, a kandidát ANO, starosta MO I Jaroslav Menšík. Troufám si předvídat hladké vítězství Miluše Horské, přeci jen dostala v prvním kole o 12 % hlasů více. Voliči poražených kandidátů z prvního kola se dle mého radši přesunou k Horské než k Menšíkovi, Horská nemá partajní nálepku hnutí, které je pro spoustu lidí neakceptovatelné.

Výsledek voleb je dobrou vizitkou pro dosavadní vládnoucí koalici, vždyť hnutí ANO, v jiných krajích vítězné s náskokem nad 10 %, zde vítězí o pouhých 1,16 %. Línkova KPP z voleb také nevyšla špatně, 15,69 % je slušný výsledek. ODS se vyzdvihla ode dna, s devíti procenty stabilizovala svou situaci. Modří posbírali hlasy hlavně na východě kraje, kde mají své starosty, je tedy vidět, že se práce na komunální úrovni vyplácí. Karty jsou rozdány zajímavě, teď nám nezbývá než čekat, na které z kombinací se strany dohodnou.

Jan Hrubeš, externí redaktor Pardubice podle vás
Fotografie: Archiv redakce


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑