Pardubice podle vás


Komentář: Rýsuje se koalice ANO+ČSSD+ODS?

12.říjen 2014 20:14

Komentář: Rýsuje se koalice ANO+ČSSD+ODS?

Nejdříve se podívejme na historii výsledků komunálních voleb v Pardubicích. Minulé desetiletí zde vyhrávala ODS, obvykle s výsledkem nad 30%. Vzešli z ní primátoři Jiří Stříteský a Jaroslav Deml. Pak ve volbách roku 2010 ODS prohrála a koalici složitě sestavovalo SPP+TOP09+Pardubáci, avšak námluvy s ODS překazili Pardubáci, kteří odmítali tehdejšího lídra ODS Alexandra Krejčíře jako náměstka, kvůli tomu, že symbolizoval minulé vedení radnice spojené s mnoha skandály. ODS jejich požadavku neustoupila, a tak se nakonec trojkoalice spojila s vítěznou ČSSD, avšak primátorkou se stala Štěpánka Fraňková z SPP.
Bohužel, tento slepenec příliš dobře nefungoval. TOP 09 byla spíše do počtu, a koalice se nakonec nedokázala shodnout na ničem. Což sama primátorka potvrdila, když na počátku roku prohlásila, že koalice na magistrátu již několik měsíců neexistuje. Někteří členové koaličních stran přiznali, že problémy začaly už někdy po roce vládnutí. Konflikty, neshody a často nedotažené (pro někoho až zpackané) projekty znechutily voliče, a tak není divu, že celkově (ČSSD+SPP+TOP09+Pardubáci) v letošních volbách získali o 25% hlasů méně, než v roce 2010.

(Ne)překvapující výsledky

Při pohledu na výsledky letošních komunálních voleb v Pardubicích se mnohým zatají dech, avšak není to nic překvapivého, když si uvědomíme tu nespokojenost občanů, která již dlouho bublala pod pokličkou. A tak když se čtyři hádají, pátý se směje. A tím pátým je ANO 2011. Občané znechuceni politikou a zákulisními dohodami, chtějí radikální změnu. A tuto změnu již neočekávají od politiků z povolání a od tradičních stran. Fenomén ANO 2011 je celorepublikový a souvisí nejen se znechucením občanů, ale také i s jakousi blíže nedefinovatelnou nadějí, že může být líp. Tento optimismus, nabuzený mírným ekonomickým růstem, přispívá k podpoře ANO. Tudíž stejně jako v Praze a v mnoha dalších krajských městech hnutí ANO 2011 zvítězilo na celé čáře a ostatní strany nechalo daleko za sebou. (Druhá ČSSD, která minulé volby s 22% vyhrála, se krčí ve stínu ANO 2011. ČSSD totiž získala pouhých 12,19% a přišla o 5 zastupitelů.)

Možná koalice

Politická scéna v Pardubicích je přes silný klub ANO dosti roztříštěná. Máme tu 9 subjektů, které se dostaly na radnici. Povolební vyjednávání zřejmě již začalo hned, jakmile byly známy mandáty. Máme 39 zastupitelů, abychom sestavili funkční koalici musíme mít většinu, což je alespoň 20 zastupitelů.
ANO 2011 začalo nejprve vyjednávat s ČSSD. Pokud se jim vydaří námluvy, jejich spojení bude mít 17 zastupitelů, což ještě není většina. Koho si mohou vzít do koalice? I přestože se to na první pohled nemusí jevit jako nejpravděpodobnější varianta, nabízí se velká koalice ANO+ČSSD+ODS. Ačkoli na vládní úrovni je ODS opoziční stranou, jejich programy jsou na komunální úrovni v mnoha věcech podobné. Společně prosazují podporu vybudování obchvatů a také jsou pro bezpečnější ulice v Pardubicích (více strážníků, profesionalita policie, lepší komunikace mezi policií a občany) a  ANO i ODS například prosazují zefektivnění a zmenšení byrokracie obvodů. V jejich programech je také základem naplánování koncepční a funkční strategie města s jasnou vizí do budoucna.
Pokud bychom vycházeli ze slov Martina Kolovratníka, poslance za ANO, pak můžeme z povolebního vyjednávání vyškrtnou KSČM rovnou.

„Já osobně budu proti případným jednáním s komunistickou stranou, jinak jsme otevření a budeme ctít přání voličů,” řekl Martin Kolovratník v srpnovém rozhovoru pro Pardubice podle vás.

Je možné si představit varianty, jak by to mohlo dopadnout:

 • ANO+ČSSD+ODS  21
 • ANO+ČSSD+SPP  21
 • ANO+ČSSD+TOP09 20
 • ANO+ČSSD+Pardubáci 20
 • ANO+ČSSD+Patrioti+Koalice pro Pardubice 21
 • ANO+SPP+ODS+TOP09 22
 • ANO+SPP+ODS+Patrioti 21
 • ANO+SPP+ODS+Koalice pro Pardubice 21
 • ANO+ODS+TOP09+Koalice pro Pardubice 20
 • ANO+ODS+TOP09+Patrioti 20

Pořád vás ještě z možností sestavení koalice nezačala bolet hlava? Kombinatorika volebních výsledku nám dává někdy pořádně zabrat.
To jsou vyjmenované možnosti koalice, kde bude primátorem Martin Charvát. Co ale jiné možnosti? Obejít vítěze? Co říkáte na primátora Vítězslava Ningera? (Je však zřejmé, že by koalice čítající 5 a více subjektů byla extrémně nestabilní).

ČSSD by mohla udělat například koalici s:

 • ČSSD+SPP+TOP09+Pardubáci+Patrioti+Koalice pro Pardubice  20
 • ČSSD+SPP+KSČM+TOP09+Patrioti+Koalice pro Pardubice  21
 • ČSSD+SPP+ODS+TOP09+Patrioti+Koalice pro Pardubice  21
 • ČSSD+SPP+KSČM+ODS+Patrioti 20
 • ČSSD+SPP+KSČM+ODS+Koalice pro Pardubice 20

Šílená matematika, že? Ale to ještě není všechno. I Štěpánka Fraňková by se mohla stát teoreticky znovu primátorkou.

 • SPP+TOP09+ODS+Pardubáci+KSČM+Patrioti 20
 • SPP+TOP09+ODS+Pardubáci+KSČM+Koalice pro Pardubice 20

V Pardubicích posledních 24 let platí jednoduché pravidlo, primátorem se stává člověk, který je buď ověnčený titulem Ing. nebo MUDR. Ing. Charvát má nakročeno k tomu, aby sestavil na magistrátu koalici. V Pardubicích jsme zvyklí na velice zajímavé dohody, kdy i vítěz voleb může být vyšachován. Povolební námluvy tak ještě budou velice zajímavé.

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás
Graf: redakce


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑