Pardubice podle vás


Komentář: Roztříštěná a nestabilní sněmovna?

27.říjen 2013 19:23

Komentář: Roztříštěná a nestabilní sněmovna?

Předčasné volby ukázaly jak je dnešní společnost rozdělená a zoufalá. Ohromný úspěch ANO 2011 a Úsvitu přímé demokracie ukazuje, že lidé jsou nespokojení s politikou zavedených stran a chtějí vyzkoušet jinou alternativu. Jak se budou ale chovat nováčci v politice? Dopadnou jako Věci veřejné a stanou se projektem na jednou použití? Nebo se zde objevili noví politici vysokých morálních kvalit? Pokud však budou prodlužovat povolební jednání a nebudou tyto strany schopny kompromisu, může rozpočtové provizorium a konání dalších voleb způsobit obrovské finanční ztráty státní pokladně. Snížení ratingu by mělo katastrofální vliv na ekonomiku ČR.

Fenomén ANO 2011

Je to největší úspěch marketingu v našich dějinách. Američtí poradci z firmy Penn Schoen Berland dokázali vést kampaň ANO originálně a vtipně. ANO odebralo nerozhodnuté voliče všem politickým stranám. Dle průzkumů způsobilo největší odliv voličů ČSSD období víkendu konání Velké pardubické, kdy žokej Josef Váňa vyjádřil podporu ANO.
ANO také nalákalo na mnoho osobností- od Martina Stropnického, Martina Komárka po Martina Kolovratníka v Pardubickém kraji. Stejně jako VV před třemi lety vsadilo ANO na zklamané voliče. Velký potenciál mělo právě díky tomu, že se neprofilovalo jako pravicová či levicová strana. Tato nečitelnost je taktéž vytýkána Úsvitu přímé demokracie. ANO je seskupením lidí, kteří chtějí něco změnit, podobně jako v minulosti Občanské fórum. Najdeme zde širokou škálu idejí a osobností. Jednotícím prvkem je osoba Babiše a zákony Rekonstrukce státu, které ANO chce prosadit. Bude však tento nepříliš homogenní celek v poslanecké sněmovně fungovat?

Možná koaliční matematika

Dalo by se říci, že v nové sněmovně zasedne středo-pravicová většina (TOP 09, ODS, ANO,KDU-ČSL), která získala 103 mandátů. Ale sestavení koalice v této podobě bude v podstatě nemožné. Karel Schwarzenberg a Miroslava Němcová raději absolvují blahodárnou léčbu v opozici, než aby znovu vytvořili vládu s novým a silnějším politickým subjektem.
Programem má ANO blízko k ČSSD, takže je zřejmé, že se spolu pokusí sestavit vládu. Rozdíly však panují v zavádění nových daní. ANO by je spíše snižovalo a prohlašuje, že chce podnikatelům a soukromníkům pomoci. Pro stínového ministra financí Mládka z ČSSD jsou však někteří podnikatelé “paraziti“. A tak menšinová vláda ČSSD nebude mít podporu. Je tudíž pravděpodobné, že utvoří společně koaliční vládu, kde by sám Andrej Babiš mohl být ministrem financí. Avšak koalice ANO+ČSSD by měla pouze 97 poslanců. Ke stojedničkové většině budou potřebovat buď hlasy komunistů, Úsvitu nebo KDU-ČSL.
Úsvit přímé demokracie by podpořil menšinovou vládu těchto stran, avšak podmiňuje to zavedením obecného referenda bez výjimek. Tento slepenec by však nebyl příliš stabilní, proto bude pravděpodobně ČSSD upřednostňovat KDU-ČSL. Ale s lidovci bude mít ČSSD problém v otázce církevních restitu. Variantu ANO+ČSSD+KSČM Andrej Babiš odmítá, ale jeho názory se ještě možná změní v průběhu vyjednávání

Jiří Novotný, redaktor Pardubice podle vás

Související články


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑