Pardubice podle vás


KOMENTÁŘ: Miloš Zeman provokující

12.září 2013 21:32

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman provokující

Středeční setkání prezidenta Miloše Zemana se studenty Gymnázia, Pardubice, Dašická se, můžeme říci s jistou mírou nadsázky, neslo ve znamení provokací. Přičemž nechápejme prosím slovo provokace negativně, berme jej především ve smyslu latinského provocare – přivolávat, vyzývat, tedy provokace je jakousi výzvou k činnosti.
První z nich se objevila ještě, když byl prezident od školy daleko – dopoledne, a jednalo se o provokaci mediální, neboť, jak čtenář velkých zpravodajských serverů jistě ví, objevila se informace o potlačování svobody projevu na škole. K tomu se vyjádřím níže.
Druhá provokace se vyskytla na začátku diskuze, když ředitel gymnázia Burian v reakci na zmíněnou provokaci přišel s vlastní provokací a vyzval všechny, kdo se domnívají, že jim bylo sáhnuto na právo vyjádřit se, aby promluvili. Tato provokace byla neúspěšná ve smyslu sebe jako slova, ale úspěšná ve svém účelu – nikdo se neozval.
Třetí z řetězu pak byla vyřčena samotným prezidentem, cituji:

„Prosím o jedině provokativní otázky, protože jedině ty mají smysl.“

Ta již byla alespoň částečně vyslyšena a bylo vidět, že se debatující prezidenta nebáli a že dotazy rozhodně nebyly vedeny z pozic Zemanových podporovatelů.

Nepřítel Miloš na Karlově gymnáziu

Na pozadí toho všeho ale vidím krystalizovat jakousi prvotní provokaci – prezidentskou. Je jí samotný fakt, že Miloš Zeman zavítal právě na Gymnázium Dašická, ačkoliv mohl jistě snadno zjistit, že se před druhým kolem prezidentské volby jeho studenti i zaměstnanci výrazně profilovali ve prospěch Karla Schwarzenberga, a těžko předpokládat, že by se jejich názor za půl roku změnil. Nicméně to lze chápat i jako prvek odvahy nebo svolnosti debatovat se svými odpůrci.

Zeman intelektuál

A to mne přivádí k další věci, které jsem si včera všimnul. Prezident Zeman si totiž vyvinul jaksi specifický způsob, kterým čelí dotazům – nejde ani tak o to, že jsou jeho odpovědi předlouhé a že tempo, kterým mluví, by mohlo leckoho uspat, na to jsme si už zvykli, ale o jakýsi podtón, o ladění jeho odpovědí, které mi právě v diskuzi se středoškoláky přišlo poněkud zarážející.
Zeman totiž rád peskuje své protivníky, jeho odpovědi se tedy jen hemží narážkami typu: „jak jistě víte,“ „který jste jistě četl,“ „jak jste nepochybně informován“ apod. Zeman chce dělat dojem zatvrzelého intelektuála, který je vševědoucí a má v hlavě hned několik encyklopedií, včetně sbírky citátů. A když jeho protivník v diskuzi projeví, že on úplně takové znalosti nemá, pan prezident si to náležitě vychutná – už jenom podtónem své mluvy. Chápu to v politické diskuzi. Ale na besedě se studenty? Ti z Dašáku myslím beztak projevili, že ve srovnání s mnohými jejich vrstevníků jsou výborně informováni.
A zajímá mne jedna věc: má prezident Zeman stejné intelektuální nároky na své voliče? Připadá mi to jako dvojí metr. Je mi líto, ale mám z toho ten pocit.

Ke zprávám některých médií

Na začátku jsem slíbil, že se rozepíši ještě o první z mého seznamu provokací – o zprávách některých médií, že učitelé zakazovali žákům pokládat nepříjemné otázky a nosit placky se Schwarzenbergem. Nechť o mém názoru vypovídá text e-mailu, který jsem včera poslal do redakce pardubické Mf DNES:

„Pánům Bibenovi, Půlpánovi a Hubenému"

Vážení páni novináři,
píšu Vám touto cestou (a doufám, že nejsem jediný), chtěje se důrazně ohradit proti vyznění článku, který jste publikovali dnes (11. 9. 2013) na serveru iDNES.cz ohledně údajného „zákazu nevhodných dotazů a placek s Karlem“ na Gymnáziu, Pardubice, Dašická.
Jako student této školy vím, co komu říkali učitelé, a účastnil jsem se i klíčového jednání studentské rady ohledně diskuze s prezidentem. Musím konstatovat, že informace, že někdo někomu zakazoval nosit placky nebo pokládat nepříjemné dotazy, není informací, nýbrž dezinformací a spekulace o duchu osmdesátých let jsou pak holou mystifikací. Pokud učitelé doporučovali chovat se slušně a inteligentně a zdůrazňuji pouze doporučovali, je to legitimní vyjádření jejich názorů stejně, jako kdyby k provokacím vyzývali.
Zároveň bych rád zapochyboval o důvěryhodnosti vašich zdrojů informací, neboť, jak se ukázalo, jsou ochotni říkat svou kritiku jen pod rouškou anonymity, ačkoliv je jasné, že když mají v zádech takový mediální zájem, nehrozí jim žádný postih, i kdyby byl možný. Pan ředitel poskytl na začátku diskuze za přítomnosti veřejného oka ve formě médií prostor všem, kdo se domnívají, že byla omezena jejich svoboda, aby svůj názor řekli nahlas. To, že poté nastalo jen ticho, chápu jako alibismus těchto Vašich zdrojů a zároveň jako potvrzení lživosti a nesmyslnosti jejich informací.
Podivuji se, že celkové vyznění vašeho článku je jednostranné a vyjádření např. našeho ředitele v něm zaniká. Chvástáte se titulem nejdůvěryhodnějšího zpravodajského serveru, a přesto jste ochotni dávat průchod podobným excesům.
Vaše informace již přejala jak seriózní média (Reflex), tak slabomyslné vulgární plátky (Blesk) a těžko říct, co je horší. Nerad bych se dočkal času, kdy budu muset řadit i Vás do zmíněné druhé kategorie.
Zdůrazňuji tedy ještě jednou, že, co se týče dotazů, nikdo nikomu nic nezakazoval, a ohledně placek jsme se jako studenti (!) dohodli, že tento způsob vyjádření názoru nebudeme preferovat, nicméně si nedovedu představit, že by byl někdo mající dnes tuto placku perzekuován. Stále se domnívám, že to bylo rozhodnutí správné a že je lepší bojovat argumenty než prázdnými manifestacemi politické příslušnosti. A to přesto, že jsem sám v době prezidentské volby materiály s Karlem Schwarzenbergem nadšeně distribuoval.
I tak zůstávám s pozdravem.“

Jiří Etrych, redaktor Pardubice podle vás, student Gymnázia, Pardubice, Dašická 1083


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑