Pardubice podle vás


Komentář: Pardubice jako kolébka poslanců

27.říjen 2013 20:25

Komentář: Pardubice jako kolébka poslanců

Předčasné volby jsou za námi a Česko čeká na sestavení nové vlády. Je pozoruhodné sledovat politiky, jak ze dne na den mění své názory a to co před několika desítkami hodin razantně odmítali, teď začínají přinejmenším zvažovat. Je otázkou, do jaké míry se budou předvolební sliby dodržovat.
Ukázalo se, že Sociální demokracie to neměla tak snadné, jak před volbami předpokládala. Nepříjemně jí na paty šlapal Babiš. V řadě částí republiky přitom hnutí ANO 2011 dokonce hrálo prim. Tak tomu bylo i v Pardubicích.
ANO 2011 zaskočilo nejen ČSSD, ale i některé politology. Kladou si otázku, jaká je příčina takového vzestupu strany, o které ještě před půl rokem téměř nikdo nevěděl. Věří lidé, že se Babiš a jeho tým budou chovat jinak než politikové a místo správy věcí veřejných pojmou své mandáty spíše jako pověření ke správě gigantického podniku? Dá se ale stát řídit jako firma?
Hlavní motivací a cílem úspěšných podniků je utržit co nejvíce peněz. Hlavním cílem státu by ale mělo být pečování o blaho občanů. Všechny aspekty hospodářství, které stát řídí, nemohou být výdělečné. Je například jasné, že se Českým drahám ekonomicky nevyplatí vypravovat osobní vlaky, které vozí 2 a půl člověka mezi vesničkami v Jeseníkách. Kdyby ČD vlastnil soukromý podnikatel, všechny tyto spoje by samozřejmě zrušil. Měl by se ale takto zachovat i stát?
Ještě větším překvapením než ANO bylo hnutí Tomia Okamury. Tolik mandátů nepředpovídal snad žádný z průzkumů, které před volbami dělala řada seriózních organizací. Úsvit přímé demokracie i v Pardubicích předehnal kupříkladu tradiční stranu KDU-ČSL. Nezaznívají však z úst Tomia Okamury samé populismy nebo spíše novodobé utopické představy? Opravdu je Česká republika schopná finančně a technicky zajistit organizaci desítek celostátních referend?

Pardubičtí skokani

Významným skokanem pro Pardubice je primář pardubické nemocnice Jiří Skalický za TOP 09, který přeskočil z druhého místa lídra kandidátky Jaroslava Zedníka. Dalším překvapením byl postup děkana pardubické univerzity Simeona Karamazova (ODS) ze čtvrtého místa. S celkovým počtem 1947 preferenčních hlasů bude hájit zájmy ODS ve Sněmovně. Nejvíce hlasů vybojoval i Václav Snopek z KSČM, který se taktéž ze čtvrtého místa dostal až do samotného čela.

Poslanci z Pardubic

Město hokeje a perníku bude mít po včerejších volbách celkem 4 poslance, což je nádherný výsledek a my můžeme doufat, že tito nově zvolení zákonodárci budou hájit naše zájmy.

Jiří Skalický – TOP 09
Simeon Karamazov – ODS
Martin Kolovratník – ANO
Václav Snopek – KSČM

Tomáš Kouřílek, redaktor Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑