Pardubice podle vás


Komentář: Čisté město. Na papíře nebo i ve skutečnosti?

01.srpen 2014 21:07

Komentář: Čisté město. Na papíře nebo i ve skutečnosti?

Během pondělních odpoledních hodin vedení radnice spolu s externí firmou představilo koncepční plán rozvoje města do roku 2025. Hned v úvodu primátorka Štěpánka Fraňková vyzdvihla vizi, k jejíž podobě by se mělo město během budoucích let dostat. Ona vize zní: Čisté, bezpečné a živé město s vyspělou ekonomikou a silnou sportovní tradicí. Zároveň se již několik let plánuje rekonstrukce prostoru přednádraží, přičemž výhledově plánování vypadá obdobně jako tomu bylo s třídou Míru.
Cílem Pardubic tedy je, aby byly krásné, čisté a moderní. Záměrně opakuji slovo čisté. Ti, kteří stejně jako já, často míří na hlavní nádraží, totiž vědí, že realita je na míle vzdálená představám dokumentu, který devět pracovních skupin vyvíjelo čtrnáct měsíců. Na většině plochy před budovou hlavního nádraží se totiž nachází poházené nedopalky od cigaret.
Vize je důležitá, aby člověk věděl, jakým směrem se dát, čeho ve skutečnosti chce dosáhnout. Ale je potřeba nezůstávat pouze u ní, převést slova v činy. Všichni bezpochyby chceme žít v hezkém prostředí příznivém pro život, které se nebudeme stydět ukázat přespolním, přátelům, cizincům. Není nic proti ničemu mít ve vizi přízvisko čisté, ale je potřeba začít dnes, nejlépe včera, abychom si tzv. pět minut před dvanáctou nebo tedy rokem 2025 nemuseli říct, že jsme v realizování neuspěli.
Přednádraží by jistě opravy neuškodily. Do té doby, než však budou hotové dvě územní studie, projektování ideových studií a vybrána společnost, která prostor zrekonstruuje, je potřeba prodat to, co máme. Podotýkám, že i hlavní architektka města Pardubic Pavla Pannová prohlásila, že územní studie by stačila jedna.
K článku jsem přiložila fotografii nástěnky. Stačila by trocha modré barvy a pohled na ni by byl hned hezčí. Stejně tak je tomu i s nedopalky. Mnoho z nich by mohlo vyprávět příběhy staré několik týdnů či snad měsíců. Každá část Pardubic si jistě zaslouží být udržovaná, ale některým místům, mezi než přednádraží patří, by se měla věnovat zvlášť náležitá pozornost.
Cizí města, ať už to byla Vídeň či Drážďany (nebo alespoň důležitá, centrální místa), mě oslovila mimo jiné i kvůli udržovaným komunikacím či chodníkům. Pardubice by rozhodně neměly podceňovat místa jako je právě přednádraží, jemuž v plánovaném projektu dávají přízvisko „Brána do města”.
Primátorka ve své řeči také pronesla, že by byla ráda, kdyby občané viděli strategický plán jako hodnotný a dobře vypracovaný dokument, který není jen spoustou nicneříkajících frází. Ovšem přesně tuhle nálepku pro spoustu lidí daný dokument mít bude, protože slovo je slovo a čin je čin.

Posledních pár řádků bych ráda věnovala přepisu rozhovoru dvou mladých lidí, jenž jsem nedávno zaslechla.

ON: Přece to nebudu házet do koše, když se to za chvíli rozloží.
ONA: To, že kouřím, je moje rozhodnutí, nemusím tím zatěžovat své okolí.

Slečna nedopalek vyhodila do koše, kluk ho odhodil mezi kolejiště. A vysloužil si dlouhou přednášku.

I když město, nebo přesněji městské obvody prostřednictvím svých odborů dopravy, poněkud zaspávají, primárními viníky jsme my. Odhazujte nedopalky (i vše ostatní) do koše.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑