Pardubice podle vás


Koaliční vyjednávání je u konce, v čele města stanou ANO, ČSSD, TOP 09 a KPP

22.říjen 2014 20:57

Koaliční vyjednávání je u konce

Povolební vyjednávání dospělo k finální formaci koalice. V rekordní rychlosti se lídři domluvili, a tak už známe po necelých dvou týdnech koalici, která bude řídit naše město.

Koalice pro lepší Pardubice

Tuto středu  slavnostně podepsali zástupci ANO 2011 (Martin Charvát), ČSSD (Vítězslav Ninger), Koalice pro Pardubice (František Weisbauer) a TOP 09 (Jan Němec) dohodu o koaliční spolupráci. Jejich aliance nese optimistický název „Koalice pro lepší Pardubice”. Společně disponují většinou 22 zastupitelů na magistrátu.

Jan Němec vyjádřil spokojenost: „Je dobře, že koalice je složená ze stran, které mají přesah i do celostátní politiky a které mají blízko k vládě”

Povolební vyjednávání

Tato finální podoba koalice zřejmě překvapí. Po volbách a ještě před týdnem se diskutovalo o pravděpodobné variantě ANO, ČSSD a ODS. Ale ČSSD ze začátku požadovala místo primátora, třebaže rozdíl mezi sociálními demokraty a vítězným hnutím ANO činil zhruba 10% hlasů. Společně ANO a ČSSD ale nakonec došly ke kompromisu. Martina Charváta uznala ČSSD za hodného primátorského řetězu, a sama získala 2 náměstky (stejný počet jako ANO).
Avšak tím byla místa všech čtyřech náměstků již předem obsazena, což se samozřejmě ODS nelíbilo. Svou roli také hrál nesouhlas členů ANO se spojením s ODS. Občanští demokraté tudíž zůstávají v opozici, neboť prý nechtějí být v koalici jenom do počtu. Úspěšnými vyjednavači se tak stali Koalice pro Pardubice a TOP 09, které nepožadovaly náměstka.

Program se dolaďuje, jména náměstků a radních známe

Je dohodnuto, že primátorem se stane Martin Charvát, lídr ANO 2011. ANO a ČSSD v rámci kompromisu získali po dvou náměstcích a radních. Po jednom radním získala TOP09 a Koalice pro Pardubice. V dalších týdnech se vyjasní nejen koaliční program, ale i jaké gesce získají radní a náměstci. Je zřejmé, že se každý zaměří na oblast, ve které má zkušenosti. Podívejme se na to, jaké gesce pravděpodobně získají.

Budoucí náměstci a jejich pravděpodobné gesce (jak avizovalo samo pardubické hnutí ANO)

Za ANO: Helena Dvořáčková (Ráda by měla gesci v přípravě a realizaci investic), Jan Řehounek (Mohl by se zaměřit na čerpání dotací)
Za ČSSD: Jiří Rozinek (Mohl by využít svých zkušeností, neboť pod Š. Fraňkovou zastával post náměstka pro rozpočet), Jakub Rychtecký ( Může využít své vzdělání v sociální sféře či zkušenosti v komunikaci s médii)

Budoucí radní

ANO: Dušan Salfický (hokejový brankář by se mohl zaměřit na oblast sportu), Jaroslav Menšík (má zkušenosti v oboru architektury)
ČSSD: Vladimír Ninger a Vítězslav Novohradský (oba lékaři-zde je pravděpodobná oblast zdravotnictví)
Koalice pro Pardubice: František Weisbauer (povoláním ekolog, jeho gescí by mohlo být životní prostředí)
TOP09: Libor Slezák (mohl by být radním například v oblasti vědy)

Jiří Novotný, redaktor portálu Pardubice podle vás


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑