Pardubice podle vás


Kino uvede nejpovedenější románové adaptace loňska i Olgu Hepnarovou

14.červenec 2016 18:18

Kino uvede nejpovedenější románové adaptace loňska

Oba slavné filmy natočené podle jejich neméně slavných románových předloh se probojovaly do války o Oscara, v obou případech zabodovaly herečky. Kromě adaptací se můžete těšit na životopisný snímek Já, Olga Hepnarová, nové Star Wars nebo oscarový animák Velkou šestku.

Noc bezMoci (14. července)
Snímek slovinsko-česko-makedonské koprodukce je také filmovou adaptací knihy. Konkrétně povídky Ucho českého spisovatele Jana Procházky. První adaptací byl stejnojmenný film Karla Kachyni z roku 1970, hlavní role si zahráli Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Tento remake je o poznání kosmopolitnější, co se týče hereckého obsazení. Příběh, který se tentokrát odehrává v Makedonii na konci 90. let, nám dává nahlédnout pod pokličku politických lží a intrik.

Já, Olga Hepnarová (15. července)
Životopisné drama o psychicky narušené mladé ženě Olze je Čechům dobře známé, vždyť celý její tragický životní příběh se odehrával v tuzemsku. Sepsání scénáře i režie se věnovali dva Češi Kazda a Weireb, pro které je film prvním větším počinem. Do role psychopatky Olgy se rozhodli obsadit polskou herečku Michalinu Olszanskou, kterou nakonec předabovala Češka, většina scén se dokonce natáčela v Polsku a byla počítačově upravena, aby působila autenticky. Ostatně ze stejného důvodu se tvůrci rozhodli pro černobílé vyvedení. Celkový výstup můžete vidět v pátek v letním kině.

Pokoj (16. července)
Výjimečná stejnojmenná kniha spisovatelky Emmy Donoghue není prvním autorčiným dílem. Adaptovaný scénář ale napsala poprvé, a hned si vysloužila nominaci na Oscara. Představitelka hlavní hrdinky Brie Larson si sošku dokonce odnesla. Nesmírně napínavé psychologické drama vypráví příběh pětiletého Jacka, který za svůj život nepoznal nic jiného, než Pokoj, který je pro něho a jeho Mami vlastně vězením, v němž oba už sedm let drží psychopat, jemuž Jack přezdívá příznačně Čert. Jednoho dne se Mami podaří s Jackem utéct, a teprve tehdy začíná pravý boj; boj o přežití v tom velkém světě mimo čtyři zdi. Pokoj patří režijně a herecky mezi špičky loňského roku a je něčím, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Star Wars: Síla se probouzí (17. července)
Fanoušci kultovní filmové série Star Wars se vloni konečně dočkali. Do kin dorazilo zbrusu nové pokračování s podtitulem Síla se probouzí, a to ve velkém stylu. Film, v jehož obsazení září klasik Hvězdných válek Harrison Ford, ale třeba i výrazný nováček Adam Driver, si vysloužil pět oscarových nominací, mimo jiné i za hudbu. Není divu, jejím autorem je velký skladatel John Williams, jehož jméno je s Válkami spjato už od samého počátku.

Dánská dívka (18. července)
Velká filmová adaptace číslo dvě. Přenáší nás do Kodaně dvacátých let minulého století, do života jednoho z nejlepších dánských malířů, který jednoho dne poslouží jako model převlečený za dívku své ženě, která je také malířka. Silná emocionální identifikace s ženským já v něm rozpoutá zmatek a on dojde k přesvědčení, že může být šťastný jedině jako žena. Za roli chápavé a podporující manželky si sošku odnesla Alicia Vikander, ačkoliv mnozí byli přesvědčeni, že Oscar bude stejně jako loni patřit „dánské dívce“ Eddiemu Redmaynovi.

Whiplash (19. července)
Pokud jste milovníci jazzu a hudebních filmů, určitě si v úterý nenechte ujít loňský americký trhák Whiplash, který vypráví příběh devatenáctiletého hudebníka, který se, pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce, snaží prorazit ve světě muziky. Jednou si ho všimne uznávaný dirigent proslulý svými učitelskými schopnostmi a přibere ho do své kapely. A mladíkova cesta na vrchol může začít. I tento film získal tři nominace na Oscara, jednu z nich proměnil J.K.Simmons.

Velká šestka (20. července)
Středa přináší další animovaný příběh. Oscarový snímek Velká šestka ale není zábavou jenom pro děti, tohle akční komediální dobrodružství si užijete v každém věku. Vypráví o partě mladých géniů, kteří konstruují vlastní roboty, z nichž jeden se stane jedním z jejich nejbližších přátel. Pokud vám tahle rodinná komedie utekla vloni v klasických kinech, můžete na ni 20. července zavítat do toho letního.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: René Faktor


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2018, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑