Pardubice podle vás


Kinematografie podle představ okupantů

06.červenec 2014 19:25

Kinematografie podle představ okupantů

Minule jsme zavítali na divadelní prkna, dnes pro změnu navštívíme sály kin. Kina jako taková a filmoví nadšenci si v letech 1939-1941 nezažili zrovna medové období, přesto všechno se ale ani v tak temném století, jako bylo to minulé, nepřestalo promítat. A o jaké druhy filmů vlastně šlo?

Sport v hotelu Grand

Biografů, jak se kinům tehdy říkalo, bylo v průběhu okupačních let celkem šest. Ten největší a nejnavštěvovanější byl Sport v hotelu Grand, který byl později přejmenován na Viktorii. Všechna kina inzerovala své plakáty společně a všechny byly rovněž od roku 1941 psány dvojjazyčně.

Americké filmy

S vývojem válečných událostí se nabídka filmové produkce značně měnila, postupně odpadaly filmy zemí, s nimiž nacistické Německo vstupovalo do války.
Jako příklad si můžeme uvést Spojené státy. Na počátku války byly americké filmy běžně uváděny, přesněji řečeno, tvořily majoritní část programu. Promítaly se velkofilmy jako Anna Karenina s Gretou Garbo, katastrofický film Až přijde zítřek, Slepý pasažér s dětskou hvězdou Shirley Temple, často se objevovaly i grotesky a kovbojky, z nichž nejznámější je zřejmě Neohrožený Cassidy. Koncem roku 1941 se však z kin americká produkce zcela vymizela, jelikož USA vstoupily do války po napadení vojenské základny Pearl Harbour Japonci.

Vlasta Burian

Od konce roku 1941 pak převažuje nabídka německých filmů, nechybí ale ani kinematografie rakouská, sporadicky se objevuje španělská, dánská, italská nebo švédská. Stálicí byly české filmy, mezi nejoblíbenější patřily komedie s Vlastou Burianem.

Německá propaganda

Promítání bylo doplňováno filmovým týdeníkem rozšířeným o nejnovější zprávy z bojiště, kdy žurnály oslavovaly vítězství německých zbraní. Diváci se z důvodu nezájmu o tuto německou propagandu naučili chodit do kina až po žurnálech, ovšem to se příliš nezamlouvalo okupantům, a tak zakázali vstup do sálu mezi týdeníkem a vlastním filmem.

Dozor v kinech

V souvislosti s tím se jednou ve Večerním českém slově objevila informace, že „Někteří návštěvníci kinematografů, zejména při předvádění českých filmů, chovají se způsobem, který budí dojem protiněmeckých projevů, ba i demonstrací. Chování takové je nejenom nutno v zájmu národní snášenlivosti naprosto odsoudit, ale též veřejnosti připomenout, že takové chování může mít nepříjemné následky pro jednotlivce i pro celek.“ Krátce na to úřady učinily opatření, a sice dozor v kinech. Při páchání jakýchkoli výtržností byli pachatelé odvlečeni ze sálu, aniž by jim bylo vráceno vstupné, a následně byli policejně nebo dokonce soudně vyšetřováni.

Sovětské filmy

Jak již bylo zmíněno, během okupace se objevovaly filmy oslavující vítězství německých vojsk, známý, ačkoliv neoblíbený, byl třeba film Bojová eskadra Lützov. Takové filmy mohly být promítány klidně několikrát denně, dokonce v dopoledních hodinách a o víkendech, aby je nepromeškala ani mládež.
Po osvobození v roce 1945 německé filmy vystřídaly filmy sovětské, jelikož Pardubice spadaly do takzvaného východního pásma. Z nich byly často promítány například Bitva za Ukrajinu či Porážka Němců u Moskvy, ale celkový výčet byl samozřejmě několikanásobně delší.

Anna Musilová, redaktorka portálu Pardubice podle vás
Fotografie: Pardubický kaleidoskop


Změň Pardubice

Máte nápad, jak změnit Pardubice k lepšímu?
Potřebujete si vyjasnit otázky v řízení města?
Máte vzkaz pro zastupitele?

Napište nám!


© 2019, Pardubice podle vás – všechna práva vyhrazena

Nahoru ↑